TRABZON SANATEVİ - Etkinlikler
ETKİNLİKLER
Aralık 2011
SANATEVİ

 

Sanatevi "Çatıda Buluşuyoruz" Grubunun Aralık 2011 ayı programı belli oldu. Aralık ayında yapılacak çatı grubu etkinliklerini ve sanatevi mekanında yapılacak olan diğer etkinliklerle ilgili ayrıntılı programı "Haber-Duyurular" bölümünde "Bu Ayda Sanatevi Ne Yapıyor" bölümünde "Aralık 2011" başlığı altında bulabilirsiniz. Sanatevinde yapılan tüm etkinlikler ücretsiz ve halka açıktır. Tüm sanatseverleri bu sıcak ortama bekliyoruz.

 

ÖZER CIRAVOĞLU İMZA GÜNÜ


Şair Özer Cıravoğlu "Üzünç Evi" şiir kitabıyla sanatseverlerle buluştu. Trabzon Sanatevi "Çatıda Buluşuyoruz" grubu, şair Özer Cıravoğlu'nun son kitabı için imza günü düzenledi. İmza gününde şair Özer Cıravoğlu şiirlerini okudu, sanatseverlerle sohbet etti, katılımcılar Özer Cıravoğlu ile ilgili düşüncelerini anlattılar. Etkinliğin sonunda Özer Cıravoğlu "Üzünç Evi" şiir kitabını sevenleri için imzaladı.
 
 
MİZAH SANATI DERNEĞİ POLONYA İLE TRABZON’U BULUŞTURDU

 

Polonya’nın en seçkin dokuz grafik ve karikatür sanatçısının çizimlerinden oluşan sergi 09 Aralık 2011 tarihinde Trabzon Sanatevi'nda açıldı.


 

 

 

 

Mizah Sanatı Derneği, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) AB Bilgi Merkezi ve Polonya Büyükelçiliği’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği Polonya’nın en seçkin dokuz grafik ve karikatür sanatçısının 42 karikatüründen oluşan sergi 09 Aralık 2011 tarihinde Trabzon Sanatevi’nde açıldı.


 

 

 

 

Polonya, 2011 yılının ikinci yarısında (Temmuz 2011–Aralık 2011) AB Konseyi Dönem Başkanlığı görevini üstlendi. Bu kapsamda Varşova Karikatür ve Çizim Sanatı Müzesi; Polonya’nın AB dönem başkanlığı sürecinde, Polonya’nın en seçkin 9 grafik ve karikatür sanatçısının çizdikleri karikatürlerden oluşan bir sergi hazırladı. Çizimlerin birçoğu mevcut AB konularına ve Polonya’nın AB’deki konumuna gönderme yapmaktadır.

 

 

 

 

 

Serginin açılışına yoğun ilgi vardı. Polonya’nın Ankara Büyükelçiliği kültür Ataşesi Patrycja Ilona, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, İran Trabzon Başkonsolosluğu Ekonomik ve Ticari Müsteşarı Hamid Rıza Nezaratizadeh, Rusya Trabzon Başkonsolosu Kirill Fedorov, Trabzon Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Turan, Osman Gökhan Bali, Ergin Aydın, STK başkanları, İl müdürleri, sanatçılar ve sanatseverler büyük ilgi gösterdi.

 

 

 

 

 

Sergide Polonyalı sanatçılar Julian Bohdanowicz, Jacek Gawlowski, Zbigniew Jujka, Pawel Kuczynski, Malgorzata Lazarek, Andrzej Mleczko, Marek Raczkowski, Henryk Sawka ve Grzegorz Szumowski'nin eserleri yer almaktadır. Sergi 14 Aralık 2011 tarihine kadar Trabzon Sanatevi’nde gezilebilecektir. 

 

 

TRABZON FOTOĞRAF SANATI DERNEĞİ SAYDAM GÖSTERİLERİ

 

Trabzon Fotoğraf Sanatı Derneği, Hilmi Yayla'nın "Vizyon Turu" ve yaşamını Antalya'da sürdüren fotoğraf sanatçısı Fatma Meral Horne farklı fotoğraf disiplinlerinden görüntüleri içeren saydam gösterisi yaptılar.

 

 

 

Sanatevi Salon Garaj'da gerçekleştirilen etkinlikte Hilmi Yayla saydam gösterisinde karadeniz bölgesinde kültürel dokuya yönelik bir gezi yaparken, bölgenin gelişmesi için yapılabileceklere ve yaşamdan komik karelere yer verdi.

 

 

 

 

Sosyolog-Sosyal Antroplog-Ressam- Fotoğraf Ve Batik sanatçısı Fatma Merla Horne ise farklı disiplinlerde kendi çektiği ve bastığı siyah beyaz fotoğraflarla ilgili saydam gösterisi yaptı.

Etiketler: saydam,gösterisi
RESSAM-HEYKELTRAŞ HASAN FEHMİ HIZAL SÖYLEŞİSİ

 

Sanatevi "Çatıda Buluşuyoruz" grubunun Aralık ayı programı çerçevesinde Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği Başkanı Ressam-Heykeltraş Hasan Fehmi Hızal "Geçmişten Günümüze Doğu Karadeniz Havzasında Artistik Yaratımın Faktörleri” başlıklı bir söyleşi yaptı. Söyleşide, tarihsel süreci içerisinde Doğu Karadeniz havzasında artistik yaratıma yatkınlık olgusunun ekonomik, iktisadi, sosyal, siyasal faktörleri konusu anlatıldı.


Etiketler: hasan,fehmi,hizal
FOTOFORUM 42. GELENEKSEL SERGİSİ AÇILDI

 

Trabzon Fotoğraf Sanatı Derneği (Foto Forum) bu yıl 42.'sini gerçekleştirdiği geleneksel fotoğraf sergisinin bu yılki konusunu 'Kimlik' olarak belirlendi. Sergi 23 Aralık Cuma akşamı Trabzon Sanatevi Salongaraj' da Saat 18:00 de açıldı. Sergi 28 Aralık tarihine kadar açık kalacak.

 

 

 

 

DİJİTAL SANATLAR SÖYLEŞİSİ YAPILDI

 

 

Orhan Bayrak'ın sunduğu ve görsel yapımlarla desteklediği sunum bilgisyar teknolojisine meraklı olanlarca beğeni ile izlendi.

 

KUBİLAY ANILDI

 

Türkiye Gençlik Birliği'nin organize ettiği Kurtuluş Savaşında linç edilerek şehit olan Kubilay adına gerçekleştirilen etkinlikte, milli mücadele yıllarını ve Kubilay'ı anlatan belgesel ve film gösterimi sanatevi seminer salonunda yapıldı.

 

Etiketler: kubilay,anıldı
HATAY/MESREH EL EMEH TİYATROSU SANATEVİNDE

 

SEFANIN SEFALETİ

Oyuncu:Hasan Özgün

Yoksulluğun derinleştiği her süreçte yoksullaştıranların imdadına savaşlar yetişir ve gene tarih boyunca halklara savaşları dayatanların boynuna takılan yegane madalyon yoksulluk olmuştur. Sefanın sefaleti ismindeki ironiden yola çıkarak bu iki olgu (yoksulluk,savaş) arasındaki ayrılmaz bağı kimi güncel kimi kurgusal anlatımlarla sahneye taşımaktadır.Oyun yabancılaştırma teknikleri ile epik bir oyun olmakla beraber geleneksel halk tiyatrosunun kimi motiflerini ve özelliklerini de taşımaktadır. Birçok karakterinde sahneye taşındığı tek kişilik bir gösteridir. Sefanın Sefaleti senaryo ve kurgsunun yanısıra doğaçlamalarla seyirciyide oyuna katan interaktif bir oyundur. Oyun, saat: 20.00'da Santevi Salon Garaj'da...Etiketler: sefanın,sefaleti
SANATEVİNDE 6.İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ

 


26-27 Aralık 2011 tarihlerinde Trabzon Sanatevi, Akçaabat, Çayırbağı, Maçka ve Tonya'da gösterilecek filmlerle bu yıl 6. gerçekleştirilen işçi filmleri festivali KESK, KTÜ Öğrenci Kolektifi, Maçka Belediyesi, sendika.org, Trabzon Halkevi,TTB/Tıp Öğrenci Kolu işbirliğiyle düzenlenmiştir. Film gösterimleri halka açık ve ücretsizdir. Trabzon Sanatevi ayağında gösterime girecek filmleri Sanatevi Salon Garaj'da izleyebilirsiniz.

 

 

Etiketler: film,festivali
YENİ YIL

Etiketler: yeni,yıl,2012
Adres
: Restorasyon nedeniyle geçici idari ofis adresimiz: Kunduracılar Cd. veya Halkevi Cd. Neşe Sk. No:1/2 Ortahisar/TRABZON adresindeyiz (Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:18 Ortahisar /TRABZON)
Telefon
: +90 (0462) 600 6 444
Faks
: +90 (0462) 600 6 444
E-Posta