TRABZON SANATEVİ - Etkinlikler
ETKİNLİKLER
MAYIS 2017 | KEÇE VE MOZAİK ATÖLYELERİ SERGİMİZ...
BİZ GÖNLÜMÜZE DÜNYALARI SIĞDIRIRIZ...

 

Trabzon Sanatevinin katkılarıyla, Trabzon'da ilk defa keçe ve mozaik el sanatları sergisi sanatevi salon Garaj'da açıldı. Kısıtlı bir ortamda gerçekleşen atölye çalışması sonucunda mükemmel eserler ortaya çıktı. 

 

 

  

Trabzon’un sanat tarihinde ilk defa Trabzon Sanatevi’nin katkılarıyla gerçekleşen mozaik sergisi 2015 yılında yine Trabzon Sanatevi’nde açılmıştı.Bu etkinliğin ardından Trabzon Sanatevi bünyesinde önce mozaik sanatı, 2016 yılında mozaik ve keçe sanatına yönelik atölye çalışmalarına başlanmıştır. Rus sanatçı Liliya Gorbatsevich’in eğitmenliğinde 15 Ekim 2016 – 15 Nisan 2017 tarihleri arasında sürdürülen atölye çalışmaları sonucunda üretilen eserler 06 Mayıs 2017 tarihinde Sanatevi Salon Garaj’da açılan sergi ile sanatseverlerle buluştu.


 

 

Serginin Açılışı, Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, Trabzon Sanatevi Başkanı Adnan Taç, Rusya Trabzon Başkonsolosluk Ataşesi İldar Nasibullin, sanatçılar ve sanatseverlerin katılımıyla gerçekleştirildi. Sergi açılışında, atölye çalışanlarına katılın belgesi verilmesine yönelik bir tören yapıldı. Törende eğitmen Liliya Gorbatsevich’e katkılarından dolay Trabzon Yönetimi ve Yürütme Kurulu adına bir plaket takdim edildi.

  Sergide, üretilen eserler sanatseverler tarafından beğenildi. Bir ilk olan sergide yer alan ürünler, sanatseverlerin oldukça ilgisini çekti. Sergi açılışına katılamayan Trabzon Valisi Yücel Yavuz’un eşi Şengül Yavuz, beraberinde vali yardımcısı eşi Dilek Yazgan, İl Jandarma Komutanı eşi Funda Okçin, İşkur İl Müdürü eşi Nurcan Zengin, Trabzon Valiliği Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Serpil Harput, Aile ve Sosyal Politikalar Trabzon il müdür yardımcısı Emine Altuntaş ile birlikte uzunca bir süre sergiyi gezdiler. Üretilen ürünleri çok beğendiler. Valimizin eşi, beğendiğin ürünlerden sipariş vermek suretiyle katkıda bulundu.

 
 


Sergi açılışına gelemeyen Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu gelerek sergiyi gezdi. Ürünleri beğenen başkan bir mozaik, bir de keçe yapımı ürünlerden satın aldı. Sergi açılışına katılamayanlardan biri de Ortahisar Belediye başkanı Av. Ahmet Metin Genç. Başkan sergiyi uzun uzun gezdi ve bilgi aldı. Her detayla ilgilendi. Atölye çalışanlarından, eğitmenden keçe ve mozaik sanatının yapılış süreçleri ile ilgili karşılıklı görüşmelerde bulundu. Trabzon Sanatevi’nin kültür ve sanat adına kentte üstlendiği önemli rollerinin olduğunu, bu atölye çalışması sonucunda oluşan serginin de verilebilecek örneklerden bir tanesi olduğunu söyledi.  


Etiketler:
Adres
: Restorasyon nedeniyle geçici idari ofis adresimiz: Kunduracılar Cd. veya Halkevi Cd. Neşe Sk. No:1/2 Ortahisar/TRABZON adresindeyiz (Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:18 Ortahisar /TRABZON)
Telefon
: +90 (0462) 600 6 444
Faks
: +90 (0462) 600 6 444
E-Posta