TRABZON SANATEVİ - Etkinlikler
ETKİNLİKLER
Mart 2012
SANAT GECELERİ DE GELENEKSEL OLACAK…

Trabzon Sanatevi Her yıl Haziran ayı başında geleneksel hale getirdiği sanat günleri gibi, salon etkinliklerinde de sanat gecelerini geleneksel hale getirecek.


Trabzon Sanatevi, 02-06 Mart 2012 tarihleri arasında Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezinde Trabzon Belediyesi ve Trabzon İl Özel İdaresi’nin desteklediği “1. Sanat Gecesi” etkinliğini gerçekleştirdi. Açılış gününde fuayede Mizah Sanatı Derneği, Femin-Art Kadın Sanatçılar Derneği, Trabzon Fotoğraf Sanatı Derneğinin karikatür, resim ve fotoğraf sergisi açıldı.

Salon programında Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneği, Trabzon Yazarlar Birliği Derneği, Karadeniz Yazarlar Birliği Derneği şairlerinin şiirlerinin okunduğu şiir dinletisi, Mizah Sanatı Derneği’nin “Gugulumdakiler” oyunu, Trabzon Müzik ve Halkoyunları Gençlik Spor Kulübü Derneği ve Trabzon Liselerinden Yetişenler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin halk müziği ve sanat müziği konserleri yer aldı.

1. Sanat gecesine; Belediye Başkan Yardımcıları Osman Gökhan Bali, Hüseyin Turan, Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, İl Genel Meclisi Kültür Turizm Komisyonu Başkanı Halim Kaya, Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Uğur Aydın, Kent Konseyi Başkanı Nusret Onur’un yanı sıra, sanatçılar ve sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Etiketler: sanat,geceleri,2012
ÇATIDA BULUŞUYORUZ ETKİNLİK GRUBU

MART 2012 AYI PROGRAMI BELLİ OLDU...

Trabzon Sanatevi adına etkilikler düzenleyen "Çatıda Buluşuyoruz" grubunun Mart 2012 ayı programı belli oldu. Etkinlikler halka açık ve ücretsizdir. Tüm sanatseverleri bekliyoruz. Ayrıntılı bilgiyi sitemizin "PROGRAM - HABER" sayfasında bulabilirsiniz.

24-25-26 ŞUBAT (İF İSTANBUL) SİNEMA GÜNLERİ YAPILDI

If İstanbul onbir yıldır İstanbul ve Ankara'da yılın; dünyada ve Türkiye'de en çok ses getiren ve konuşulan ödüllü filmlerini derleyerek binlerce izleyenine sunuyor. Günümüzde ekonomik krizler ,özellikle belgesel ve bağımsız filmlerin gösterim kanallarını daraltmaktadır. Festivalin amacı dünyayı farklı bakışlarla görmemize yol açan filmleri daha fazla izleyici ile buluşturmaktır.

!f² bir festival tarafından dünyada ilk kez gerçekleştirilen bir alternatif dağıtım ve paylaşım projesi. Bu yıl üçüncü kez ve yine dünyaca tanınmış online sinema sitesi MUBI ile ortaklaşa gerçekleştirilen !f² ile birçok şehirde, aynı anda, farklı izleyicilere ulaşıyor. Sanatevi üyesi derneklerinden olan Foto Form'un paydaşlarından biri olduğu festival Anadolu'nun 24 kentinin dışında Lefkoşa, Beyrut ve Ramallah'tada İstanbul ile eş zamanlı olarak 24-25-26 şubat tarihleri arasında gösterime girdi. Trabzon'ta Sanat Evi Salon Garaj'da film gösteriminden sonra yönetmenle yapılan sohbetle, internet üzerinden canlı izlendive izleyiciler yönetmene sorularını iletme imkanı buldular.

Toplam 5 ödüllü filmin yer aldığı fimlerden; Terri'de çevre tarafından kabul edilmeyen bir dış görünüm içinde kocaman bir yürek taşımanın getirdiği "her şeye karşı varoluş halini",Tahrir 2011 İyi , Kötü ve Politikacı ile devlete karşı durarak ve devlet olarak, var olmanın gücünü, Eğer Bir Ağaç Devrilirse: Yer Yüzü Özgürlük Cephesi'nin hikayesi ile kendimiz dışındaki varlıklarla birlikte var olmayı ve onlarsız var olamamaktan duyulan endişenin uç noktalara varışını, Burada ile ülkeler ütesinde yalnızlıkla yaşamayı ; Machete Dili ile var olmanın getirdiği tüm ağırlık ile yok olmayı arzulamayı izledik.

Etiketler: if,istanbul
SIRADANI FOTOĞRAFLAMAK ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Trabzon’dan Foto Forum Derneği, İstanbul’dan Geniş Açı Proje Ofisi (GAPO) ve Letonya’dan International Summer School of Photography’nin (ISSP), Türkiye’den ve Avrupa’dan kültür kurumlarının bir araya gelerek ortak projeler üretmesini amaçlayan TANDEM projesi kapsamında geliştirdiği “Orta Ölçekli Kent: Sıradanı Fotoğraflamak” (Middle Town: Picturing the Unspectacular) projesinin ilk ayağı 10-16 Mart tarihleri arasında Trabzon’da gerçekleşti. Proje kapsamında açılan sonuç sergisi ise Trabzon Sanatevi’nde izlenime sunuldu.

Trabzon’daki buluşma, yüze yakın başvuru arasından seçilen Türkiye’den 4, Letonya’dan 4 ve Avrupa’nın 4 farklı ülkesinden birer genç fotoğrafçıyı, projenin eğitmenliğini üstlenen Hollandalı editör Bas Vroege ve fotoğrafçı Hans van der Meer ile bir araya getirdi. Katılımcılar, Trabzon’da bulundukları süre içinde hem Nisan-Temmuz ayları arasında gerçekleştirecekleri kişisel projeleri tartıştı hem de Trabzon’da 2.5 gün boyunca yaptıkları çekimlerle projelerini nasıl gerçekleştireceklerinin provasını yaptı ve kendilerini pratik konularda geliştirdiler. Bu sergide yer alan fotoğraflar da bu süreçte yapılan çekimlerden oluşuyor.

BELGESEL GÜNLERİ

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, AB Bilgi Merkezi, Kadın Platformu ve Trabzon Sanatevi'nin ortaklaşa gerçekleştirdikleri "Belgesel Günleri" 09-10-11 Mart 2012 tarihlerinde Trabzon Sanatevinde yapıldı.

Belgesel günlerinde;Karadeniz Kadınıyız, Güçlüyüz Ama, Bağdat, Gündelikçi, Bir Bebek İçin Bir Öküz, 7 Ya da Niye Varım, Bedii Raks’tan Bugüne Yıldız Alpar, Duvarlar, Sanal Gerçeklikte,Yılkı Atları belgesel ve filmleri gösterildi.

Söyleşilerde film ve belgesel yönetmenleri Wilco Van Herpen “Avrupalı Belgeselci Gözüyle Anadolu”, Can Candan “Türkiye’de Belgesel Üretimi”, Emel Çelebi “Kadınlar Her yerde, Sanat Nerede? ” konularında sanatseverlerle birlikte oldular.

Etiketler: belgesel,günleri
Adres
: Restorasyon nedeniyle geçici idari ofis adresimiz: Kunduracılar Cd. veya Halkevi Cd. Neşe Sk. No:1/2 Ortahisar/TRABZON adresindeyiz (Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:18 Ortahisar /TRABZON)
Telefon
: +90 (0462) 600 6 444
Faks
: +90 (0462) 600 6 444
E-Posta