TRABZON SANATEVİ - Etkinlikler
ETKİNLİKLER
KASIM 2017 | FOTOĞRAF SANATÇISI ERHAN BAYLADI SÖYLEŞİ VE SAYDAM GÖSTERİSİ

 

 

ÇOK YÖNLÜ BİR SANATÇI ERHAN BAYLADI 


Fotoğraf Sanatçısı Erhan Bayladı saydam gösterisi ve söyleşisi 7 Kasım 2017 tarihinde saat 18.00'da Trabzon Sanatevi Salon Garaj'da yapılıyor. Tüm sanatseverler bu etkinliğe davetlidir.

 

 

Çok yönlü sanatçı Erhan Bayladı'yı tanıyalım...

Yağlı boya resme olan merakıyla başlamış fotoğraf serüveni Erhan Bayladı 'nın. Çocukluğunda; 1960’lı yıllarda, o zamanların meşhur “Hayat” mecmuasının orta sayfasında yayımlanan empresyonist ressamlara ait reprodüksiyonlar, zaten meraklı olduğu resme ilgisini daha da arttırmış ve onları örnek alarak yağlı boya resme başlamış, zamanla da empresyonizm tutkunu biri olmuş. Ancak iş hayatının yoğunluğu nedeniyle fırçaları eline alamayınca, dijital makinelerin kullanım kolaylığı, çektiğini anında gösterme imkanı; onu fotoğrafın içine çekmiş ve böylelikle empresyonizm etkisindeki resim anlayışını tuval yerine kadraja taşımaya başlamış.

Erhan Bayladı, gerçekten de fotoğraf çekmiyor, âdeta makine ile resim yapıyor. Eserlerini izleyenlerin çalışmalarına, “Tablo gibi” demesi onu çok mutlu ediyor ve bu konuda sanatçı şöyle diyor: “Doğayı çok sevdiğimden öncelikle hep ona yer veririm. Çalışmalarımda güçlü kompozisyonları ve estetiksel öğeleri öne çıkarmaya çalışırım. Bana göre doğa; kendi içinde çelişkileri olsa da her şeyiyle mükemmeldir. Bu yüzden genellikle hep güzel yüzünü tanıtmaya özen gösteririm tabiatın.”  


Herkesin bakıp da göremediği farklı kompozisyonları yakalamaya çalıştığını söyleyen sanatçı şu sözleri de ekliyor: “Doğa içindeyken ilgi çekmez gibi görünen obje ve görüntüleri öne çıkarma çabam en önemli özelliklerimden biridir. Dijital ortamın yarattığı imkanları en sade şekilde kullanarak doğada zaten var olan renkleri ve tonları abartmadan öne çıkarır, estetiksel görselliğini arttırarak fotoğraflarımı daha ilgi çekici hale getiririm. Böylelikle de bana ilham veren empresyonizme olan borcumu; yeni bir tarz ortaya çıkartarak ödediğimi düşünüyorum.”

        

Bugüne dek 21 kişisel sergi açmış olan Erhan Bayladı, aynı zamanda 29 farklı makamda 70 sözlü eseri, 19 farklı makamda 21 saz eseri bulunan ve bunları 3 albümde toplayan bir Türk Müziği bestekârı. 

Besteleri kendine ait bir albümün sahibi olan bir gitarist.

Piyano eşliğinde çıktığı konserlerde ut ve gitar çalan bir müzisyen.

6 romanı olan bir yazar ve 1 şiir kitabı olan bir şair… 

Etiketler:
Adres
: Restorasyon nedeniyle geçici idari ofis adresimiz: Kunduracılar Cd. veya Halkevi Cd. Neşe Sk. No:1/2 Ortahisar/TRABZON adresindeyiz (Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:18 Ortahisar /TRABZON)
Telefon
: +90 (0462) 600 6 444
Faks
: +90 (0462) 600 6 444
E-Posta