TRABZON SANATEVİ - Etkinlikler
ETKİNLİKLER
ŞUBAT 2018 | KURTULUŞUNUN 100. YILINDA TRABZON ETKİNLİKLERİNE KATILDIK

 

 KURTULUŞUNUN 100.YILINDA TRABZON ETKİNLİKLERİNE RESİM, KARİKATÜR, FOTOĞRAF, HEYKEL, SERGİLERİ, SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNLERİYLE KATILDIK.


Trabzon Vakfının her yıl geleneksel hale getirdiği ve bu yıl "Kurtuluşunun 100. Yılında Trabzon" temasıyla düzenlenen etkinlikler dizisi, bu yıl Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde gerçekleşti. Trabzon Vakfı tarafından organize edilen, 17-25 Şubat 2018 tarihleri arasında Ankara-Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikler göz doldurdu. Kültür sanatın ağırlıklı olduğu etkinliklerin ilk günden son güne kadar her gün Kuzeyin Uşakları Halkoyunları göterilerini yaptı. ilk günün devamında “Kurtuluştan Kuruluşa Kuvayi Milliye Oratoryosu gerçekleştirildi. Trabzonlu sanatçıların karikatür, fotoğraf, resim, heykel, seramik, el sanatları sergileri, ürün şovları etkinlik boyunca açık kaldı. Ayrıca etkinlik süresince Kıyı ve Sonhaber Yayıncılık, ziyaretçileri kitaplar ve yazarlarla buluşturdu.
 
 

 


 
 

 
Trabzon Sanatevi olarak etkinliklere Mizah Sanatı Derneği karikatür, Trabzon Fotoğraf Sanatı Derneği fotoğraf, Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği resim ve heykel sergilerinin açılmasını gerçekleştirdi. Mehmet Kuvvet, Hasan Kantarcı, Hakan Kulaçoğlu, Ahmet Özer, Hüseyin Atabaş, Hüseyin Albayrak, Mehmet Bilgin, Esin Üçüncüoğlu, Osman Aksu, İsmail Fandaklı, Veysel Usta, Kudret Emiroğlu ve Turan Eyüboğlu kitaplarını imzaladılar. Film gösterileri, Halk Müziği Korosu, Sanat Müziği Korosu, Opera ile karadeniz ezgileri ve Geleneksel Trabzon Balosu gerçekleştirildi.
 


  

 
 

Yapılan söyleşi etkinliklerinden bazıları şöyle: Trabzon Şiirinin Esin Kaynakları(Mehmet Kuvvet, Hasan Kantarcı), Trabzon’da İki Mahalle Arafilboyu ve Çömlekçi(İsmail Fandaklı), Son 100 Yılda Trabzon’da Yok Ettiklerimiz(Hüseyin Albayrak), Trabzon’da Sinema ve Tiyatro(Mehmet Ongan, Necdet Ergüney), Atatürk ve Trabzon(Veysel Usta), 100 Yıllık Süreçte Trabzon Kadını(Prof. Dr. Mevhibe Coşar, Veysel Usta, Yüksel Aksu), Trabzon’da Karikatür ve Mizah(Hikmet Aksoy, Adnan Taç) Etkinliklerin devam ettiği süreçte Ankara'ya varmışken Trabzon Sanatevi'ne destek veren Kültür ve Turizm Bakanlığı, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü sayın Okan İbiş'i makamında ziyaret ederek teşekkürlerimizi ilettik. Yapılan uluslararası sanat günleri programları üzerine güzel bir sohbet etme imkanı bulduk. Trabzon Sanatevi adına kendisine teşekkür ediyoruz.
 

 
 
Sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlik açılışında ve sergilerimiz açık kaldığı sürece gelen isimler arasında bir çok tanıdık dostumuz, programı olan sanatçı dostlarımız, sanatsever dostlarımız sergimize ve ziyaretimize geldiler. Gelenler arasında Trabzon eski valisi sayın Yılmaz Ergun ile uzun uzun Trabzon'u konuştuk. Trabzon Sanatevi olarak kullanılmakta olan ve vali olduğu dönemde konut olarak bir süre yaşadığı mekan onu duygulandırdı. Şimdilerde sanata hizmet etmesinin yerinde bir karar olduğunu söyledi. 

 
 
 
 

Uzun yıllar milletvekilliği yapan, bir dönem devlet ve kültür bakanlığı görevlerinde bulunan sayın Köksal Toptan ile ayak üstü kısa sohbetimiz oldu. Trabzon Eski milletvekili Şevket Arz, Son dönem milletvekilimiz Salih Cora ziyaretimize gelenler arasında oldular. Etkinlikler gürültüden uzak bir ortamda nezih katılımcılarla gerçekleştirildi ve amacına ulaştı. Başta Trabzon Vakfı başkanı Bilgin Aygül olmak üzere yönetim kurulu üyelerine Trabzon’a verdikleri katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
 Etiketler:
Adres
: Restorasyon nedeniyle geçici idari ofis adresimiz: Kunduracılar Cd. veya Halkevi Cd. Neşe Sk. No:1/2 Ortahisar/TRABZON adresindeyiz (Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:18 Ortahisar /TRABZON)
Telefon
: +90 (0462) 600 6 444
Faks
: +90 (0462) 600 6 444
E-Posta