TRABZON SANATEVİ - Etkinlikler
ETKİNLİKLER
Mayıs 2012
4.SANAT GÜNLERİYLE DEVAM

Trabzon Sanatevi’nin 4. Sanat Günleri 01-10 Haziran 2012 tarihlerinde yapılacak. Trabzon Sanatevi’nin geleneksel hale getirdiği; yazım, görsel ve sahne sanatlarının yer aldığı, çok katılımlı ve uzun süreli organize edilen “Sanat Günleri” bu yıl 4. Kez organize ediliyor.

Trabzon Sanatevi; sanatın tüm renklerini bir araya getirerek geniş kapsamlı ve uzun soluklu sanat günlerine dönüşmesini sağlamak, her yıl çıtayı biraz daha yükselterek gelecekte sanat günlerine uluslar arası nitelik kazandırmayı hedefliyor.

Trabzon Sanatevi; kuruluş amaçları doğrultusunda bu yıl gerçekleştireceği 4. sanat günlerinde; Resim, heykel, karikatür, fotoğraf, el sanatları sergisi, belgesel, sinema etkinlikleri, tiyatro, Türk Halk ve Türk Sanat Müziği konserleri, müzik dinletileri, söyleşi ve paneller, şiir dinletileri, atölye çalışmaları, imza günleri, dans ve folklor gösterilerine yer vereceğini bildirdi.

Sanat Günlerine Trabzon ve Trabzon dışında sanat faaliyetlerini sürdüren sanatçılar, sanat grupları ve dernekler katılabilecektir. Trabzon Sanatevi’nin düzenleyeceği 4. sanat günleri, tüm profesyonel sanatçılara, sanat gruplarına ve derneklere açık olacak. Etkinlik programında yer almak isteyen katılımcılar 30 Nisan 2012 tarihine kadar sanatevine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Etiketler: sanat,günleri
DENİZ YILDIZI MİSALİ HAYATA TUTUNMAK

KTÜ. Farabi Hastanesinde böbrek, enfeksiyon, cerrahi, lösemi tedavisi gören ilköğretim çağındaki çocuklarımızın, tedavi gördükleri süre içerisinde eğitimlerinin aksamaması için hastanede bir ilköğretim okulu var. Bu ilköğretim okulunun müdür yetkili öğretmeni Sefahat Sever ve iki öğretmenin gayretleriyle çocuklar derslerin dışında kültür ve sanat işlerine yönlendirilmişlerdir. Tedavi gördükleri süre içerisinde hastalıklarından ve tedavinin yorucu ve sıkıcı etkilerinden kurtulmaları için öğretmenleri tarafından resim, şiir, kompozisyon ve el sanatlarına yönlendirilen çocukların ürettikleri önce Farabi Hastanesinde sergilendi. Sora bir kitapta toplanmaları sağlandı. Deniz yıldızı hikayesinden yola çıkarak kitaplarına “Deniz Yıldızları” adını koydular.

Kitaba verilen bu ad, o körpecik bedenlerin hayata tutunmaları için verdikleri savaşın adı oldu. Trabzon Sanatevinin katkılarıyla, bir sanat mekanında sanatçı, öğretmen, aile ve bürokrat büyüklerinin katılımlarıyla kitaplarını imzaladılar. Onlar için Trabzon Sanatevi’nin bahçesi süslendi. Hastanede tedavi görüp sağlığına kavuşanlar da uzaklardan kalkıp geldiler. Trabzon Milletvekili Safiye Seymenoğlu imza gününe katılarak onlara destek oldu. Çocukların imzalı kitaplarını alan Safiye Seymenoğlu ve katılımcılar yaşanan diyaloglarda duygulu anlar yaşadılar.

SANATEVİNDE BİR YUNANLI YÖNETMEN

Trabzon Devlet Tiyatrosu 12.Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında Trabzon’a gelen Ünlü yunanlı yönetmen Dimos Avdeliodis ve Revue Theatr Cultures’den tiyaro eleştirmeni Bouboulina Nikaki Trabzon Sanatevini ziyaret ettiler. Dimos Avdeliodis; yönetmenliğini yaptığı “The Trackers” oyunu ile tiyatro festivaline katılmış, yine yönetmenliğini yaptığı “Unfair Competition” mizahi kısa film ve “The four seasons of the law” uzun metraj filmin Trabzon Sanatevinde sanatseverlere gösterilmesi programlanmıştır.

Trabzon Sanatevinde saat 15.30’da filmlerin gösterimi başlamış ve yönetmen filmleri seyircilerle birlikte izlemiştir. Yönetmen Dimos Avdeliodis, tiyatro eleştirmeni Bouboulina Nikaki ve tiyatro festivali için Trabzon’a gelen birçok yabancı tiyatro oyuncusu sanatevini çok beğendi. Film izlenimi sonrasında sanatevini gezdiler ve çaylarını içerek bahçenin tadını çıkardılar. Bu etkinlikte Sanatevi Derneği Başkanı Adnan Taç ve Dönem başkanı Hasan Fehmi Hızal konukları yalnız bırakmadı.

"ANILARDA TRABZON FUTBOLU" KİTABI İMZA GÜNÜ

Ömer Derviş Kazancıoğlu'nun derlediği, Trabzon'un amatör futbol hayatından profesyonelliğe uzanan yolu, fotoğraf ve dönemi yaşayan insanların ağzından röportajlarla süslemiş. Trabzon'un futbol sevdsını tarihsel süreci içerisinde anlatan kitabın imza gününe futbol dünyasının önemli isimleri katıldı. Ömer Derviş Kazancıoğlu'nun 9 Mayıs 2012 tarihinde sanatevi bahçesinde gerçekleştirdiği imza gününde yanyana gelen eski dostlar, hatıralarını yeniden yaşama fırsatı buldular.


UYGUR KIRAN FOTOĞRAF SERGİSİ

Genç yaşta fotoğraf sanatına sevdalanan Uygur kıran'ın ilk kişisel sergisi Sanatevi bahçesinde açıldı. 60x80 ebatlarında çalışılmış fotoğraflardan oluşan sergide 40 eser yer aldı. Kişi portre disiplinleri ve sosyal yaşam çelişkileri üzerine yapılan çalışmaların konu edildiği sergi 17 Mayıs tarihinde açıldı.


FIKRA TADINDA KARİKATÜR SERGİSİ

Mizah Sanatı Derneği üyesi Zekeriya İskefyeli’nin fıkra tadında karikatürlerden oluşan sergisi 24 Mayıs tarihinde Trabzon Sanatevi’nde açıldı. Mizah Sanatı Derneği üyesi Karikatürcü Zekeriya İskefyeli, Temel’in gündelik yaşamından alıntıların oluşturduğu ve birçoğu fıkra olmuş kesitler, fıkra tadında çizginin diliyle karikatüre bürünmüş çalışmalardan oluşuyor. Bu sergi bir anlamda fıkralarla anlatımın karikatürle görsel olarak kurgulanması özelliğini taşımaktadır. Serginin adını "Temel Günlerden Bir Gün" olarak koyan Zekeriya İskefyeli'nin 30 karikatürden oluşan sergisi 30 Mayıs 2012 tarihine kadar açık kalacaktır.

TRABZON SANATEVİ'NİN 4. SANAT GÜNLERİ ÜNLÜ KONUKLARIYLA 01 HAZİRAN 2012 BAŞLIYOR

Trabzon Sanatevi geleneksel hale getirdiği sanat günlerinin 4.sünü bu yıl 01-10 Haziran 2012 tarihleri arasında gerçekleştirecektir. Hazırlıklarını tüm hızıyla devam ettiren Trabzon Sanatevi, 10 üye derneğinin yanı sıra, sanat hayatını Trabzon’da sürdüren sanatçılar ve Sanat derneklerinin yanı sıra Trabzon dışından davet edilen ünlü konukların katılımıyla bu yıl bir hayli renkli geçecek.Bastırılan program kitapçıkları Sanatevinden, Ra ve Akademi Kitapevlerinden, Kalender, Masal, Sinek ve Kahverengi Kafelerden ücretsiz olarak temin edilebilecek.4. Sanat Günlerinde Trabzon’a gelecek ünlü konuklar arasında İstanbul Uluslar arası Kısa Film Festivali yöneticisi-yönetmen Hilmi Etikan, Antalya, Adana ve Selanik film festivalleri jüri üyesi H. Aslı Selçuk, film yönetmen Tayfun Pirselimoğlu, Özcan Alper, Yunanlı görüntü yönetmeni Andreas Sinanos, Yunanlı film yapımcısı Nikos Moustakas, yaza-film yönetmen Rıza Kıraç, Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisindeki “balıkçı” rolüyle sevilen tiyatro sanatçısı Orhan Alkaya, yazar-şair Ataol Behramoğlu, Özkan Mert, Haydar Ergülen, Özen Yula, Ahmet Özer, Attila Aşut, Çiğdem Sezer, müzisyen-şair Halük Çetin, araştırmacı-yazar Hüseyin Albayrak gibi isimler bulunmaktadır. Trabzon Sanatevi’nin kuruluş amaçları doğrultusunda bu yıl gerçekleştirilecek olan 4. sanat günlerinde; Resim, heykel, karikatür, fotoğraf, kaligrafi sergisi, belgesel, sinema etkinlikleri, tiyatro, halk ve sanat müziği konserleri, müzik dinletileri, söyleşi ve paneller, şiir dinletileri, atölye çalışmaları, imza günleriyle 50’ye yakın etkinlik yer alıyor. Etkinliklerin tümü Trabzon Sanatevi mekanında, halka açık ve ücretsiz olacak. 4. Sanat Günleri programı belli oldu. Sanat Günlerine ilişkin programı "Haber-Duyurular" Bölümünde 4. Sanat Günleri ve Programı başlığı altında bulabilirsiniz.

4. SANAT GÜNLERİNE KATILABİLİRSİNİZ
Sanat günleri; Resim-Heykel, Karikatür, Fotoğraf, Tiyatro, Müzik Dinletisi, Konser, Dans, Folklor, Saydam Gösterisi, El Sanatları, Atölye Çalışmaları, Edebiyat, Şiir Dinletisi, Söyleşi, İmza Günü, Panel, Konferans, Belgesel, Kısa Film, Sinema etkinliklerinden oluşmaktadır.
SANAT GÜNLERİNE KATILABİLİRSİNİZ...
1. Etkinlik profesyonel tüm sanatçılara, sanat gruplarına ve sanat derneklerine açıktır.

2. Etkinlikte yer almak isteyen sanatçı, sanat grupları ve sanat derneklerinin program gün ve saati Trabzon Sanatevi tarafından belirlenir. Trabzon Sanatevi etkinliğin tanıtımından sorumludur.

3. Etkinliklere katılım sağlayacak sanatçılar, sanat grupları ve sanat dernekleri Trabzon Sanatevi Sanat Günleri logosunu kullanma koşuluyla isterlerse davetiye ve afiş bastırabilirler.

4. Etkinliklere katılım sağlayacak sanatçılar, sanat grupları ve sanat dernekleri farklı konularda olmak üzere birden fazla etkinlik için müracaatta bulunabilirler. Etkinlik programına alınması Trabzon Sanatevi’nin yetkisindendir.

5. Sanatevi mekanlarında açılacak sergiler, alan kısıtlılığı nedeniyle en fazla 5 günle sınırlı tutulacaktır. Sergileme yerlerinin belirlenmesi Trabzon Sanatevi’nin yetkisindedir.

6. Trabzon Sanatevi tarafından özel olarak davet edilerek sanat günleri programında yer alan sanatçı/sanat grupları/sanat derneklerinin konaklama ve yol masrafları Trabzon Sanatevi tarafından karşılanacaktır.

7. Kargolarda doğabilecek aksama ve hasarlardan sanatevi sorumlu değildir.

8. Sanat Günleri etkinliğine katılacak olan sanatçı/sanat grupları/sanat derneklerinin etkinlik formu doldurmaları gerekmektedir. Her etkinlik için ayrı form doldurularak 30 Nisan 2012 tarihine kadar Trabzon Sanatevi’ne ulaşmış olmalıdır. Programda yer alacak etkinlikler sanatevi sanat kurulu kararıyla belirlenir.

9. Etkinlik alanlarının sınırlılığı nedeniyle geniş alan gerektiren etkinlikler için sanatevi’nin bilgilendirilmesi gerekmektedir.

10. Teknik detaylar ve ayrıntılı bilgilendirme için;
BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ...
Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No: 18 TRABZON
Tel & Faks : (0462) 326 24 07
e-posta : trabzonsanatevi@gmail.com
Wep : trabzonsanatevi.org
Adres
: Restorasyon nedeniyle geçici idari ofis adresimiz: Kunduracılar Cd. veya Halkevi Cd. Neşe Sk. No:1/2 Ortahisar/TRABZON adresindeyiz (Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:18 Ortahisar /TRABZON)
Telefon
: +90 (0462) 600 6 444
Faks
: +90 (0462) 600 6 444
E-Posta