TRABZON SANATEVİ - Etkinlikler
ETKİNLİKLER
ŞUBAT 2019 | MİZAH SANATI DERNEĞİMİZ MİZAH FESTİVALİ DÜZENLEDİ

 

 

 

 

 

Trabzon’da ilk kez düzenlenen ve Türk Mizahının usta yazar ve çizerlerinin katıldığı 1. Mizah Festivali halkın yoğun ilgisiyle doldu taştı. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Mizah Sanatı Derneği tarafından organize edilen 1. Mizah Festivali’nin ev sahipliğini ve proje ortaklığını Forum Trabzon AVM yapıldı. Açılış Konuşmalarını Mizah Sanatı Derneği Başkanı Adnan Taç, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Süleyman Değirmenci, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ve Ortahisar Kaymakamı Tolga Toğan yaptılar. 

  

Konuşmalarda karadeniz insanının yaşayan kültürüne sahip çıkmak ve gelecek kuşaklara aktarılması için bu tür etkinliklerin desteklenmesi ve yaşatılması gerektiğine vurgu yapıldı. Mizahın karadeniz insanı için bir yaşam biçimi olduğu ve Karadeniz insanının hayatı mizah ile algıladığı belirtildi. Birçoğunu ulusal gazetelerden, Gırgır, Fırt ve Çarşaf gibi Türk Karikatür tarihinde önemli yer tutan mizah dergilerinden tanıdığımız sanatçılar, hamurunda oldukça fazla mizah katkısı bulunan Trabzon’un mizaha düşkünü insanıyla buluştular.


 

  Festivalin açılışını; Ortahisar Kaymakamı Tolga Tuğan, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç; İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Feyhan Kurnaz, Ortahisar Milli Eğitim Müdürü Şükür Köse, Ticare ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesi Davut Bozkurt birlikte yaptılar. Destekleyen, sponsor olan kurum ve kuruluş temsilcilerinin yanı sıra sanatçılar ve sanatseverler de büyük ilgi gösterdi. Protokol konuşmaları sonrasında organizasyonu gerçekleştiren, sponsor ve destek olan kurum ve kuruluşların temsilcilerine plaket takdim edildi.


 

 
 
Her yaş gurubundan insanın ilgi alanına giren etkinliklerin gerçekleştiği festivalde, birçok karikatür sanatçısı tarafından karadenize özgü çizilen “zor coğrafyanın güldüren insanları” başlıklı karma karikatür sergisi büyük ilgi gördü. Moderatörlüğünü karikatürist Adnan Taç’ın yaptığı, Karikatürist Raşit Yakalı, Yazar-Karikatürist Cihan Demirci, Senarist-Karikatürist Yılmaz Okumuş’un katıldığı “Karadenizli Temeli var eden Temeller” başlıklı fıkralarla süslenmiş panel izleyenlerin beğenisi topladı.
 

 
 
 
 

Atölye çalışmalarında; karikatürist Raşit Yakalı ve Kamil Yavuz ilk ve orta dereceli okul öğrencileriyle pratik karikatür çizimleri yoğun ilgi gördü. Minikler, yere serili metrelerce bobin kağıda saatlerce serbest karikatür çizmenin heyecanını yaşadılar. Canlı performanslarda karikatürist Şevket Yalaz, Halil İbrahim Yıldırım, Halit Kurtulmuş, Ömer Göker ve Fehmi Uygar Kırmızıkan alış veriş merkezinde bulunanlara onlarca portre karikatür çizerek hediye ettiler.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Adres
: Restorasyon nedeniyle geçici idari ofis adresimiz: Kunduracılar Cd. veya Halkevi Cd. Neşe Sk. No:1/2 Ortahisar/TRABZON adresindeyiz (Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:18 Ortahisar /TRABZON)
Telefon
: +90 (0462) 600 6 444
Faks
: +90 (0462) 600 6 444
E-Posta