TRABZON SANATEVİ - Etkinlikler
ETKİNLİKLER
Ekim 2012
SANATEVİ’NDE EKİM AYININ İLK ETKİNLİĞİ YAZAR-ŞAİR MEHMET YAŞIN SANATEVİNDE
Trabzon Sanatevi üyesi olan Karadeniz Yazarlar Birliği Derneği, Ada Dergisi ile ortaklaşa Karadeniz Edebiyat Buluşmaları'nı düzenliyor.
Etkinliğin ilk konuğu 22 dilde eserleri çevrilen Kıbrıslı şair-yazar Mehmet Yaşın olacak.
"Edebiyatla Sınırları Aşmak" başlığı verilen programı ada dergisi editörü Serkan Türk sunuyor.
Karadeniz edebiyat Buluşmaları-1 etkinliği kapsamında Şair-Yazar Mehmet Yaşın 4 Ekim 2012 Perşembe günü Saat: 18.00-20.00 saatleri arasında Trabzon Sanatevi'nde sanatseverlerle buluştu ve kitaplarını imzaladı.
GAZETECİ-YAZAR-MÜZİSYEN REFİK KARAAĞAÇLI SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ
Trabzon'un ünlü ve saygın simalarından olan Gazeteci-Yazar-Müzisyen Refik Karaağaçlı, "Trabzon'a Adanmış Bir Ömür" adını verdiği kitabına imza günü düzenledi. Kitap, Trabzon'un sosyo-kültürel yaşamına katkıda bulunmuş bir yaşanmışlığı geride kalanlara hediye etmek amacıyla, sanata saygının, insana olan muhabbetin, erdemin ne olduğunu ortaya koymuş olan Refik Karaaağaçlı'ya ait bir biyografik çalışma kitabı olarak hazırlanmış.
Salon Garaj'da düzenlenen etkinliğe Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükcüoğlu, Trabzon Milletvekilleri M. Volkan Canalioğlu, Aydın Bıyıklıoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Haydar Revi, Trabzon Belediye Başkan Yardımcısı Ergin Aydın, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Trabzonspor eski As Başkanı Hayrettin Hacısalihoğlu, Emniyet Müdürü Ertan Yavaş, Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail Kansız, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ergun Ata, Türksesi Gazetesi İmtiyaz Sahibi Erol Üzen, CHP İl Başkanı Yavuz Karan, sanatçılar, sanatseverler ve dostları katıldı.
20 Ekim 2012 günü saat 14.00'da başlayan programın açılış konuşmasını Refik Karaağaçlı üzerine Trabzon Sanatevi Derneği ve Mizah Sanatı Derneği Başkanı Adnan Taç yaptı, Türksesi Gazetesi İmtiyaz sahibi Erol Üzen, Trabzon Milletvekili Aydın Bıyıklıoğlu, Belediye Başkanı Dr. Orhan F. Gümrükcüoğlu ve Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık birer konuşma yaptılar. Ardından Gazeteci-Yazar Refik Karaağaçlı kitabı üzerine söyleşide bulundu. Söyleşi sonrası kitabını imzaladı.
“EKİM GEÇİDİ 11" KARMA RESİM SERGİSİ AÇILDI

2003 yılında ressam Gülsün ERBİL öncülüğünde kurulan İstanbul Modern Sanatlar Müzesi Derneği, aynı yıl Cumhuriyetimize bir saygı duruşu projesi olarak Galeri X de büyük bir sergi düzenledi. Ekim ayı içerisinde düzenelenen sergiler her yıl başka illere de yayılarak günümüze kadar ulaşmış ve bu yıl 11. sini eş zamalı olarak 20'ye yakın ilde gerçekleştirmiştir. EKİM GEÇİDİ olarak bilinen bu sergiler projesi önümüzdeki yıl Bodrum’da Bianele dönüştürülmesi hedeflenmektedir.

Ekim Geçidi Sergileri kapsamında bu yıl Trabzon Sanatevi’nde 26-31 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirlen sergiyi Karadeniz Plastik Sanatları Derneği organize etmiştir. İki derneğin ortak organizasyonu olan sergiye; Modern Sanatlar Derneği yönetim Kurulu adına, Gülsün ERBİL, Sebahat HASIRCI OĞLU, Hatice GÜLMEZ ve Hafize ORTAÇ katılarak aynı zamanda eserleriyle de destek vermişlerdir.

Karadeniz Plastik Sanatları Derneği Yönetim Kurulu adınada Mümin CANDAŞ, Mehmet HACIFETTAHOĞLU ve Orhan ZAFER bu sergi organizasyonunu geçekleştirmiştir. 53 sanatçının eserlerinin yer aldığı sergi 26-31 Ekim tarihleri arasında Trabzon Sanatevi’nde açık kalacak. Serginin açılışını CHP Milletvekil M.Volkan Canalioğlu gerçekleştirdi. Açılışa çok sayıda sanatçı ve sanatsever katıldı. Sergi 17 ayrı ilden 49 sanatçının yanı sıra 4 farklı ülkeden sanatçıların katılımı ile uluslararası bir kimlikte taşımaktadır.

Adres
: Restorasyon nedeniyle geçici idari ofis adresimiz: Kunduracılar Cd. veya Halkevi Cd. Neşe Sk. No:1/2 Ortahisar/TRABZON adresindeyiz (Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:18 Ortahisar /TRABZON)
Telefon
: +90 (0462) 600 6 444
Faks
: +90 (0462) 600 6 444
E-Posta