TRABZON SANATEVİ - Etkinlikler
ETKİNLİKLER
Aralık 2012
YAZAR YAVUZ EKİNCİ SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ
Sanatevi üyesi derneğimiz Karadeniz Yazarlar Birliği Derneği ve Ada Dergisi'nin organize ettiği "Karadeniz Edebiyat Buluşmaları-2" etkinliği kapsamında yazar Yavuz Ekinci söyleşi ve imza günü için Trabzon'a geldi.
06 Aralık 2012 tarihinde yazar Serkan Türk'ün yönetmenliğinde Sanatevi Salon Garaj'da gerçekleştirilen etkinlikte yazar Yavuz Ekinci söyleşi ve kitaplarını imzalamasının ardından kendi romanından uyarlanan ve yönetmenliğini Tayfur Aydın'ın yaptığı "Reç/İz" filminin gösterimi gerçekleştirildi.
YÖNETİM KURULU ÜYEMİZ İSMAİL FANDAKLI ANNESİNİ KAYBETTİ

Sanatevi yönetim kurulu üyesi, Karadeniz Yazarlar Birliği Derneği meclis başkanı gazeteci-yazar İsmail Fandaklı'nın annesi vefat etmiştir. Cenazesi 10.12.2012 tarihinde öğle namazı sonrası zefanoz köyünde defnedilecektir. Arkadaşımıza başsağlığı diliyoruz.

Etiketler: ismail fandaklı
YÖNETİM KURULU ÜYEMİZ KENAN ATALAY AĞABEYİNİ KAYBETTİ

Trabzon Sanatevi üye derneklerinden Trabzon Liselerinden Yetişenler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı ve Yönetim Kurulu üyemiz Kenan Atalay'ın ağabeyi Ali Kemal Atalay vefat etmiştir. Cenazesi 11.12.2012 tarihinde Fatih Devlet Hastanesi yanı Yavuz Selim Camisinde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazı sonrasında defnedilecektir. Arkadaşımıza başsağlığı diliyoruz.

Etiketler: kenan atalay
SANATEVİNDE SABAHATTİN ALİ BELGESELİ

Yönetmenliğini Metin Avdaç'ın yaptığı Türk edebiyatının önemli ismi olan Sabahattin Ali'nin yaşam hikâyesini ve Türkiye'nin çalkantılı dönemlerini anlatan belgesel film, Almanya, Bulgaristan ve Türkiye de çekildi. Çekim ve araştırmaları iki yıl süren belgeselde Sabahattin Ali'nin aşkları, düşünceleri, edebiyatçı yönü araştırıldı ve anlatıldı. Yakın arkadaşlarının yazarın öldürülmesine giden süreci de anlattığı belgeselde faili meçhul cinayetlere de yer veriliyor.

Sabahattin Ali belgeseli 15 ARALIK 2012 tarihinde Sanatevi Salon Garaj'da 13.00 ve 16.00 olmak üzere iki seans olarak gösterime girecektir. Biletler sanatevinden temin edilebilir.

Etiketler: sabahattin ali
MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA
27 Aralık 2012 Perşembe günü saat 18.00 de, Trabzon Sanat Evinde Türkiye Yazarlar Birliği Trabzon Şubesi tarafından ölümünün 76. Yılı münasebetiyle, İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’u anma programı yapıldı.
Kadir Bekar'ın sunduğu program; Mehmet Akif’ten şiirler, Mehmet Akif’ten günümüze yansımalar (TYB Trabzon Şubesi Başkanı Haydar Çoruhlu), Mehmet Akif’ten şiirler, M. Akif’ten Mesajlar (Yazar H.Nurcan Yazıcı), M. Akif’le ilgili düşünceler (görsel sunum), M. Akif’le ilgili Anılar (Yazar Necip Saraçoğlu), Şiir dinletisi şeklinde gerçekleşti.
BASIN AÇIKLAMASI
28 Aralık 2012 tarihinde saat 13.00’da Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği Başkanı olarak Ressam-Heykeltraş Hasan Fehmi Hızal Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde bir basın toplantısı yapmıştır.
Trabzon’un farklı yerlerinde bulunan büst ve heykellerin kaldırılmasına yönelik yapılan basın toplantısına, konuya hassasiyet gösteren sanatçılardan kendi adlarına da katılım olmuştur.
Gazeteciler Cemiyetinde yapılan söz konusu basın toplantısına yönelik basında haberler yer almıştır. Çıkan haberlerde Trabzon Sanatevi’nin de adı kullanılmak suretiyle yapılan basın toplantısının ortak bir basın toplantısı olduğu kamuoyuna duyurulmuştur.
Bu yanlış haber karşısında kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına zorunlu bir düzeltme yapma gereği duyulmuştur. Bu nedenle; basın toplantısında basına dağıtılan ve konuşmacı dokümanı olarak da kullanılan bildiride yer alan düşünceler Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği Başkanı olarak konuşan Ressam-Heykeltraş Hasan Fehmi Hızal’ı bağlamaktadır. Yapılan basın toplantısının ortak bir basın toplantısı olmadığı, basına dağıtılan bildiriye bakıldığında altına konan imzadan anlaşılacak kadar basittir.
Bu noktada üzücü olan, basının bir bölümü tarafından konunun kasıtlı olarak saptırılmış olmasıdır.
Trabzon Sanatevi bu bildiride olduğu gibi, basın açıklaması yapmak istediğinde üyesi olan on derneğin başkanının imzasıyla açıklama yapacak kadar irade ve kabiliyete sahiptir. Kaldı ki, Trabzon Sanatevi kent hassasiyeti anlamında bu güne kadar yapıcı bir duruş sergilemiştir. Kültür ve sanat başta olmak üzere kentimizi ilgilendiren konularda atılan ve atılacak olan her türlü adımın takipçisi, her olumlu adımın destekçisi olacaktır. Bu anlamda büst ve heykeller konusundaki tavrı, kentsel değerlerin korunması yönündedir. Trabzon Sanatevi kentle barışık ve yapıcı duruşunu bu güne kadar koruduğu gibi bundan sonra da korumaya devam edecektir.
29 Aralık 2012
TRABZON SANATEVİ ADINA
Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneği
Femin-Art Uluslar arası Kadın Sanatçılar Derneği
Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği
Karadeniz Yazarlar Birliği Derneği
Mizah Sanatı Derneği
Trabzon Fotoğraf Sanatı Derneği
Trabzon Liselerinden Yetişenler Kültür ve Dayanışma Derneği
Trabzon Müzik ve Halkoyunları Gençlik Spor Kulübü Derneği
Trabzon Şehir Tiyatrosu Derneği
Türkiye Yazarlar Birliği Trabzon Şubesi
Adres
: Restorasyon nedeniyle geçici idari ofis adresimiz: Kunduracılar Cd. veya Halkevi Cd. Neşe Sk. No:1/2 Ortahisar/TRABZON adresindeyiz (Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:18 Ortahisar /TRABZON)
Telefon
: +90 (0462) 600 6 444
Faks
: +90 (0462) 600 6 444
E-Posta