TRABZON SANATEVİ - Etkinlikler
ETKİNLİKLER
EYLÜL 2016 | Gururumuz, Kalandar Soğuğu Filmi Trabzon'da Gala Yaptı...
TRABZON'UN VE TÜRKİYENİN GURURU KALANDAR SOĞUĞU FİLMİ GALA YAPTI. ONLAR ARTIK OSCAR YOLUNDA...

 

Yönetmeniyle ve oyuncularıyla Trabzon'un bağrından çıktılar, önce Türkiye, sonra da dünya ile buluştular... Şimdilerde ise Oscar yolundalar. Onları ayakta alkışlamaya devam ediyoruz...


TRT'nin ortak yapımcısı olduğu, Mustafa Kara'nın ikinci uzun metraj filmi "Kalandar Soğuğu" 16 Eylül'de sinemaseverlerle buluştu. Film İstanbul'da 7, Ankara'da 1, Trabzon'da 2 sinema salonunda gösterime girecek. Eylül'ün son haftası Bursa'da, Ekim ayında da Eskişehir'de seyircisiyle buluşacak. Ödüle doymayan film "Kalandar Soğuğu" Dünya prömiyerini Kasım ayında Tokyo'da gerçekleştiren film, Jüri başkanlığını 'Olağan Şüpheliler', X-Men' gibi filmlerin ünlü yönetmeni Bryan Singer'ın yürüttüğü 28. Uluslararası Tokyo Film Festivali'nden de "En İyi Film", "En İyi Yönetmen" olmak üzere iki ödüle layık görülmüştü.


52.Uluslararası Antalya Film Festivali'nde Uluslararası yarışmada 'En İyi Erkek Oyuncu (Haydar Şişman)" ve "En İyi Müzik" ödülü, ulusal yarışmada ise "En İyi Kadın Oyuncu (Nuray Yeşilaraz)" ve "Dr.Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü (Cevahir Şahin ve Kürşat Üresin)" olmak üzere toplam dört ödül, Avrupa'nın saygın festivallerinden biri olan Festival Premiere Plans'de jüri özel ödülü kazandı 'Kalandar Soğuğu', İstanbul Film Festivali'nden de "En İyi Yönetmen ( Mustafa Kara)", "En İyi Erkek Oyuncu (Haydar Şişman)", "En İyi Kurgu (Umut Sakallıoğlu)" ve "En İyi Görüntü Yönetmeni (Cevahir Şahin ve Kürşat Üresin)" ödülleri olmak üzere 4 ödülle ayrıldı. Film son olarak da Red Tulp Film Festivali'nde "En İyi Yönetmen" ödülünü aldı. 


Kalandar Soğuğu önümüzdeki aylarda da Asia Pacific Screen Awards (APSA), Brisbane Asia Pacific Film Festival (BAPFF), Haifa International Film Festival, Film Festival Hamburg, Festival Cinema Mediterraneen Montpellier (CINEMED) ve Frankfurt Türk Filmleri Festivali'ne katılacak. TRT'nin ortak yapımcısı olduğu "Kalandar Soğuğu" ekibinin yolculuğu 2010 yılında İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen "Köprüde Buluşmalar" ile başladı. "Kalandar Soğuğu" Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Dairesi desteğinin ardından, Avrupa'nın önemli sinema fonlarından biri olan Eurimages tarafından desteklendi.


Kısaca "Kalandar Soğuğu" Karadeniz'in bir dağ köyünde, ailesiyle birlikte yaşayan Mehmet, bir yandan beslediği birkaç hayvanla, günlük ihtiyaçlarını temin ederken, diğer yandan büyük bir tutkuyla; dağlarda maden rezervi aramaktadır. Zamanla umutsuz bir çabaya dönüşen maden arama fikri Mehmet'in duyduğu bir haberle yerini yeni bir maceraya bırakır; Mehmet Artvin'de gerçekleştirilecek olan boğa güreşlerine katılacaktır. Sıradan bir yaşam mücadelesi gibi görünen bu hikâyenin arka planında, dokunaklı bir hayatın, inceden inceye örülen bir mücadelenin, doğa, insan ve hayvan ilişkisinin naif bir portresi çizilmektedir.
 

Yönetmen Mustafa Kara; Mustafa Kara, 1980 yılında Trabzon`da doğdu, Cumhuriyet Üniversitesi Radyo ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. İlk uzun metraj filmi 2006 yılında, Türkiye ve İngiltere ortak yapım olan "Umut Adası"dır. Nermin Aytekin ile birlikte 2009 yılında "Karafilm Prodüksiyonu" kurdu. Mustafa Kara birçok belgesel ve reklam filmi çalışmasından sonra ikinci uzun metraj projesi "Kalandar Soğuğu"nu gerçekleştirdi. Kara'ya göre; "Kalandar Soğuğu", gösterişten ve yapaylıktan uzak, olabildiğince içten, gerçekçi ve tutarlı bir 'hikâye anlatma tutkusu'yla ortaya çıkmıştır."Adres
: Restorasyon nedeniyle geçici idari ofis adresimiz: Kunduracılar Cd. veya Halkevi Cd. Neşe Sk. No:1/2 Ortahisar/TRABZON adresindeyiz (Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:18 Ortahisar /TRABZON)
Telefon
: +90 (0462) 600 6 444
Faks
: +90 (0462) 600 6 444
E-Posta