TRABZON SANATEVİ - Anasayfa


 

 

 

TRABZON LİSELERİNDEN YETİŞENLER KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİMİZİN

BAHAR KONSERLERİTrabzon Sanatevi Üyesi derneklerimizden olan Trabzon Liselerinden Yetişenler Kültür ve Dayanışma Derneği bahar konserleriyle 2018-2019 sanat sezonunu kapatıyor. Şef Özdemir Hafızoğlu yönetimindeki Türk Müziği Korosu ve Şef Çağla Araz Yönetimindeki Türk Halk Müziği Korosu davetli koro ve müzisyenlerin katılımıyla müzikseverlere yine çok güzel konser programı sunacaklar. Halkımıza açık ve ücretsiz olan bu güzel konserleri kaçırmamanızı öneriyoruz.  

 

 

 

 

 ...................................................................................................................................................................................

 

 

 

TRABZON SANATEVİ OLARAK ANKARA ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİNDE YAPILACAK OLAN "TRABZON GÜNLERİ" FUARINDAYIZTrabzon Sanatevi olarak, geleneksel hale gelen "Trabzon Günleri Fuarı"nda olacağız. Trabzon Sanatevi'ne ayrılan stantda; Mizah Sanatı Derneği'nin karikatür Sergisi, Fotoğraf Sanatı Derneği'nin Fotoğraf Sergisi, Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneği, Türkiye Yazarlar Birliği Derneği Trabzon Şubesi üyelerine ait kitapların, Kıyı, Sonhaber ve Serander yayınevlerine ait yazarlarımızın kitaplarının yer alacağı reyon olacaktır. Ayrıca Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneği adına, dernek başkanı Yazar-Şair Mehmet Kuvvet "Trabzon'dan Öyküsel Portreler" adı altında 19 Nisan 2019 saat:17.30'da ve 20 Nisan 2019 saat:15.00'da anlatı-sunum programlarını gerçekleştirecektir. Fuara katılacak tüm sanatseverleri standımızı gezmeye ve programlarımızı takip etmeye davet ediyoruz.


 

 

 

  

 

 

....................................................................................................................................................................................


 


7. GÖRSEL MİZAHİ YAPITLAR SERGİMİZİ ÜNLÜ SAVAŞ FOTOĞRAFCISI VE BELGESEL YAPIMCISI ÇOŞKUN ARAL'IN KATILIMIYLA AÇTIK.

 

 

 Üye derneklerimizde Mizah Sanatı Derneğimizin geleneksel hale getirdiği, 7. Görsel Mizahi Yapıtlar Sergisi 15 Mart 2019 tarihinde açıldı.

 

 

 

 

 

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları, Trabzon Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Trabzon Fotoğrafevi Derneği, Trabzon Fotoğraf Sanatı Derneği, Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği’nin destekleriyle Mizah Sanatı Derneği tarafından organize edilen 7. Görsel Mizahi Yapıtlar Sergisi 15 Mart 2019 tarihinde saat 17.30’da Kültür ve Turizm Müdürlüğü Güzel Sanatlar Galerisinde açıldı. Açılışı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Kültür ve Turizm İl Müdürü Ali Ayvazoğlu, Ortahisar Belediye Başkan Adayı mimar Salih Akyüz, ünlü savaş fotoğrafcısı ve belgesel yapımcısı Çoşkun Aral, Ortahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hacı Nail Altunay, Trabzon Sanatevi ve Mizah Sanatı Derneği Başkanı Adnan Taç birlikte yaptılar. 

 

Sergiye büyük ilgi gösteren sanatseverlerin ve sanatçıların katılımıyla gerçekleşen açılışta 33 sanatçının karikatür, fotoğraf ve satirik heykellerden oluşan 80 eseri sergilendi. Sergide karikatür alanında Adnan Taç, Altan Özeskici, Aşkın Ayrancıoğlu, Bülent Sümer, Cumhur Gazioğlu, Engin Selçuk, Hakan Sümer, Halil İbrahim Yıldırım, Hasan Seçkin, Hikmet Aksoy, Kamil Yavuz, Lütfü Çakın, Mehmet Selçuk, Murat İlhan, Mustafa Yıldız, Onur Karadurmuş, Raşit Yakalı, Şevket Yalaz, Tamer Küçük, Yılmaz Okumuş, Zekeriya İskefyeli, Ziya Ramoğlu’nun eserleri, fotoğrafta; Ali Kahveci, Ali Kılıç, Elmas Cumcu, Ercan Yetimoğlu, Emine Hülya Namlı, Meryem Erdoğdu, Mustafa Reşat Sümerkan, Şaban Ali İmamoğlu, Şükrü Üçüncü, Türkün Sümerkan’ın eserleri; Satirik heykellerde Mehmet Aslan’ın eserleri yer aldı.

 


  


Açılış konuşmalarında Mizah Sanatı Derneği Başkanı Adnan Taç, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, ve ünlü savaş fotoğrafçısı ve belgesel yapımcısı Çoşkun Aral birer konuşma yaptılar. Konuşmalarda mizahın gücüne, karikatürün etkisine dikkat çekildi. Karadeniz insanının mizahla barışık olan yüzüne ve kendisine has özgüvenine vurgu yapıldı. Kentin kültürel mirası olan mizahın yerelden çıkarılıp ulusala ve hatta uluslararası boyutlara taşınması ve desteklenmesi istendi. Açılışta bulunan katılımcılara geçen yılın sergilenen eserlerinin yer aldığı 6. Görsel Mizahi Yapıtlar sergisi kataloğu ücretsiz dağıtıldı. Sergi 15-20 Mart 2019 tarihleri arasında açık kalacaktır.


  

....................................................................................................................................................................................

 

 

 

ÜYEMİZ MUSTAFA REŞAT SÜMERKAN'IN "İNŞAAT İŞLERİ" FOTOĞRAF SERGİSİ

 


Derneğimizin eski yönetim kurulu üyesi, üyemiz mimar-fotoğraf sanatçısı-yazar Mustafa Reşat SÜMERKAN "İnşaat İşleri" isimli fotoğraf sergisini açıyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi sergi salonunda 22 Mart 2019 tarihinde saat 17.30'da açılacak sergiye tüm sanatseverler davetlidir.

Mustaf Reşat Sümerkan, fotoğraf sanatı yanı sıra, yazım alanında  da kitapları olan çok yönlü bir sanat insanıdır. Mizahi yazılar ve yerel kültürümüz üzerine kitapları bolan sanatçı aynı zamanda Mizah Sanatı Derneği ve Trabzon Fotoğraf Sanatı Derneği üyesidir

 

 

 
...................................................................................................................................................................................

 
ŞAİR ÖMER TURAN’A CEYHUN ATUF KANSU ŞİİR ÖDÜLÜTrabzon Sanatevi üye derneklerimizden olan Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneğimizin üyesi şair Ömer Turan, "Atların Günü" adlı kitabı ile bu yıl Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü'nü kazandı. Alper Akçam, Cengiz Bektaş, Adnan Binyazar, Ali Cengizkan, Bahar Gökler, Ahmet Özer ve Ferruh Tunç'tan oluşan Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü Seçici Kurulu, bu yıl aday olan 56 yapıt üzerinde yaptığı değerlendirme sonucu, ödülün Ömer Turan'ın "Atların Günü" adlı kitabına verilmesini oy çokluğu ile kararlaştırdı. Ömer Turan ödülünü, 28 Mart günü Ankara'da, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde Ceyhun Atuf Kansu'nun 100’üncü doğum yılı nedeniyle resim sergisi, beste yarışması konseri, belgesel gösterimi ile birlikte düzenlenecek kapsamlı törende alacak.

 


 

 ÖMER TURAN KİMDİR

Ömer Turan, 1971'de Trabzon'da doğdu. İlk şiiri 2006'da Hayal dergisinde yayımlandı. Yazı, şiir ve söyleşileri; aralarında Kıyı, Ada, Deliler Teknesi, Kurşun Kalem, Evrensel Kültür, Patika, Sincan İstasyonu, Patika olmak üzere çok sayıda yazın dergisinde yer aldı. Belçika'da çıkan Akrostiş dergisinin Türkçe bölümü ve Yitik Ülke Yayınları'nda editör olarak çalışan Ömer Turan'ın; Üryan ve İsyan, Kedi Güzü, Dünyanın İlk Sabahı adlı şiir kitapları yayımlandı. Ömer turan Trabzon Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneği üyesidir. Turan, Dünyanın İlk Sabahı adlı yapıtıyla 2016'da Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Şiir Ödülü'nü almıştı. 

 

 

 


......................................................................................................................................................................................................

 

 

 

KURTULUŞUNUN 101. YILINDA TRABZON ETKİNLİKLERİ FUARI RENKLİ GEÇTİ

 

 

Trabzon Vakfı tarafından Ankara Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde 21-26 Şubat 2019 tarihleri arasında organize edilen "Kurtuluşunun 101. Yılında Trabzon Etkinlikleri" fuarına katıldık. Etkinlikler süresince birçok tanıdık yüzü yeniden görme ve geçmişe malolmuş bürkrat, kültür-sanat insanıyla hatırasını yaşatmak adına güzel sohbet ortamlarımız oldu. Karikatür Sanatçısı Cumhur Gazioğlu, Araştırmacı yazar Kudret Emiroğlu, Yazar-yönetmen-yapımcı Tayfun Pirselimoğlu, Trabzon eski valilerinden Adil Yazar, Yılmaz Ergun, Trabzon milletvekilimiz Ahmet Kaya gibi isimlerle bir arada olduk. 

 

Trabzon Sanatevi Fuarda bir çok etkinlik gerçekleştirdi. Üye derneklerimizden Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneği adına başkan Yazar-Şair Mehmet Kuvvet "Trabzon İnsanının Öyküsel Portreleri" başlıklı anlatı performansı ile hatıraları canlandırdı ve büyük beğeni topladı.Trabzon Sanatevi tanıtım filmi, yaşanan sürece ışık tutarken, sanatçıların haklı mücadelesi sonucunda gerçekleşen kazanımlarının da bir anlamda belgesi oldu. Sanatseverler, Trabzon Sanatevi adı altında gerçekleşen bu birlikteliğin bilinmeyen yüzünü de öğrenmiş oldular.


 
Tanıtım filminin ardından yürütme kurulu üyeleri "Trabzon'da Sanat ve Trabzon Sanatevi" başlıklı paneli gerçekleştirdi. Müzik, edebiyat, fotoğraf, resim, mizah, tiyatro ve basın tarihi başlıklarından oluşan panele konuşmacı olarak Mizah Sanatı Derneği Başkanı Adnan Taç "Trabzon'da mizah (Karikatür) ve Tiyatro" Trabzon Liselerinden Yetişenler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Kenan Atalay "Trabzon'da Müzik", Kıyı Dergisi İmtiyaz Sahibi, Trabzon Müzik ve Halk Oyunları Gençlik Spor Kulübü Derneği Başkanı Fethi Yılmaz "Trabzon'da Basın ve Yayın", Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneği Başkanı Mehmet Kuvvet "Trabzon'da Edebiyat", Trabzon Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı Ali Kahveci "Trabzon'da Fotoğraf" Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği Başkanı Mümin Candaş "Trabzon'da Resim ve Heykel" konularında konuştular.
Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneği Başkanı Mehmet Kuvvet imza günü, Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği Başkanı Ressam Mümin Candaş canlı performans resim atölyesini gerçekleştirdiler. 21-26 Şubat 2019 tarihleri arasında fuar süresince Mizah Sanatı Derneği karma karikatür sergisi, Trabzon Fotoğraf Sanatı Derneği karma fotoğraf sergisi ve Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği karma resim sergisi açtılar. Ayrıca el sanatlarında Trabzon Sanatevi Keçe atölyesi eğitmeni Zehra Atalay'da fuar süresince atölye üretimi giyim eşyalarının sergisini açtı bir de defile gerçekleştirdi. Oldukca ilgi gören Kıyı yayınları standında Fethi Yılmaz Trabzon özeli kitapları kültür ve sanat insanlarına sundu.

 
 

 

....................................................................................................................................................................................
TRABZON SANATEVİ'NİN DEĞERLİ DOSTLARI...


2007 yılından bu güne aralıksız olarak kültürel ve sanatsal faaliyetlerin yürütülmekte olduğu Trabzon Sanatevi, fiziki şartları kötüleşen ana binanın restorasyona alınmasıyla ilgili çalışmaların başlatılması nedeniyle 12 KASIM 2018 tarihinden itibaren yaklaşık bir yıl süreyle kapalı olacaktır.
 
Trabzon Sanatevi; yerleşkede yapılmakta olan kültür ve sanat etkinliklerine restorasyon bitinceye kadar geçici olarak ara vermiştir. Ana bina dahil tüm bahçe iş sağlığı ve iş güvenliği yasası gereği kapalı olacaktır.
 
Trabzon Sanatevi; Kültür ve sanat etkinliklerine bir program dahilinde kentimizdeki salonlardan faydalanmak suretiyle imkanlar ölçüsünde devam edecektir.
 
Trabzon Sanatevi; idari ve bürokratik işleri Mizah Sanatı Derneği'nin Kunduracılar Caddesi Neşe Sokak. No:1 Kat:2 Ortahisar adresindeki ofisinden sürdürmeye devam edecektir. Restorasyon süresince; yapacağımız kültürel ve sanatsal etkinlikleri facebook sayfamızdan ve wep sayfamızdan (www.trabzonsanatevi.org) duyurmaya devam edeceğiz.
 
Restorasyon sonrası, daha güzel bir mekanda sizlere daha iyi ortam sağlamak ve daha etkin sanatsal faaliyetlerde buluşmak dileğiyle saygılar sunuyoruz.


TRABZON SANATEVİ
YÖNETİM VE YÜRÜTME KURULU

 

BU GÜZEL MEKANDA...


KENTİN İÇERİSİNDE SOLUK ALABİLECEĞİMİZ VE YAŞAM ALANI BULABİLABİLECEĞİMİZ, BÖYLECE SANATI YEŞERTMEYE DEVAM EDEBİLECEĞİMİZ...


KENTİMİZİN SANATÇILARINI, SANATSEVERLERİNİ, KÜLTÜR VE SANAT DÜŞKÜNÜ DOSTLARLA, SİYASET İNSANLARIYLA, BÜROKRATLARIYLA BULUŞTURMAYA DEVAM EDEBİLECEĞİMİZ, SANATI SEYİR VE SOHBET ORTAMINA TAŞIYABİLECEĞİMİZ...


TRABZON'DA FARKINDALIK YARATAN, KENTİMİZE DEĞER KATAN, KÜLTÜR VE SANAT BULUŞMALARIYLA KENTİN TANITIMINA KATKI SAĞLAYABİLECEĞİMİZ, BÜROKRATINDAN SİYASİLERİNE VE BAHÇESİNDE OTURANLARINA KADAR HER KESİMDEN İNSANIMIZIN SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDEBİLECEĞİ GÜNLERDE YENİDEN BULUŞMAK DİLEĞİYLE...
Adres
: Restorasyon nedeniyle geçici idari ofis adresimiz: Kunduracılar Cd. veya Halkevi Cd. Neşe Sk. No:1/2 Ortahisar/TRABZON adresindeyiz (Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:18 Ortahisar /TRABZON)
Telefon
: +90 (0462) 600 6 444
Faks
: +90 (0462) 600 6 444
E-Posta