TRABZON SANATEVİ - Anasayfa


 

 7. GÖRSEL MİZAHİ YAPITLAR SERGİMİZİ ÜNLÜ SAVAŞ FOTOĞRAFCISI VE BELGESEL YAPIMCISI ÇOŞKUN ARAL'IN KATILIMIYLA AÇTIK.

 

 

 Üye derneklerimizde Mizah Sanatı Derneğimizin geleneksel hale getirdiği, 7. Görsel Mizahi Yapıtlar Sergisi 15 Mart 2019 tarihinde açıldı.

 

 

 

 

 

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları, Trabzon Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Trabzon Fotoğrafevi Derneği, Trabzon Fotoğraf Sanatı Derneği, Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği’nin destekleriyle Mizah Sanatı Derneği tarafından organize edilen 7. Görsel Mizahi Yapıtlar Sergisi 15 Mart 2019 tarihinde saat 17.30’da Kültür ve Turizm Müdürlüğü Güzel Sanatlar Galerisinde açıldı. Açılışı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Kültür ve Turizm İl Müdürü Ali Ayvazoğlu, Ortahisar Belediye Başkan Adayı mimar Salih Akyüz, ünlü savaş fotoğrafcısı ve belgesel yapımcısı Çoşkun Aral, Ortahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hacı Nail Altunay, Trabzon Sanatevi ve Mizah Sanatı Derneği Başkanı Adnan Taç birlikte yaptılar. 

 

Sergiye büyük ilgi gösteren sanatseverlerin ve sanatçıların katılımıyla gerçekleşen açılışta 33 sanatçının karikatür, fotoğraf ve satirik heykellerden oluşan 80 eseri sergilendi. Sergide karikatür alanında Adnan Taç, Altan Özeskici, Aşkın Ayrancıoğlu, Bülent Sümer, Cumhur Gazioğlu, Engin Selçuk, Hakan Sümer, Halil İbrahim Yıldırım, Hasan Seçkin, Hikmet Aksoy, Kamil Yavuz, Lütfü Çakın, Mehmet Selçuk, Murat İlhan, Mustafa Yıldız, Onur Karadurmuş, Raşit Yakalı, Şevket Yalaz, Tamer Küçük, Yılmaz Okumuş, Zekeriya İskefyeli, Ziya Ramoğlu’nun eserleri, fotoğrafta; Ali Kahveci, Ali Kılıç, Elmas Cumcu, Ercan Yetimoğlu, Emine Hülya Namlı, Meryem Erdoğdu, Mustafa Reşat Sümerkan, Şaban Ali İmamoğlu, Şükrü Üçüncü, Türkün Sümerkan’ın eserleri; Satirik heykellerde Mehmet Aslan’ın eserleri yer aldı.

 


  


Açılış konuşmalarında Mizah Sanatı Derneği Başkanı Adnan Taç, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, ve ünlü savaş fotoğrafçısı ve belgesel yapımcısı Çoşkun Aral birer konuşma yaptılar. Konuşmalarda mizahın gücüne, karikatürün etkisine dikkat çekildi. Karadeniz insanının mizahla barışık olan yüzüne ve kendisine has özgüvenine vurgu yapıldı. Kentin kültürel mirası olan mizahın yerelden çıkarılıp ulusala ve hatta uluslararası boyutlara taşınması ve desteklenmesi istendi. Açılışta bulunan katılımcılara geçen yılın sergilenen eserlerinin yer aldığı 6. Görsel Mizahi Yapıtlar sergisi kataloğu ücretsiz dağıtıldı. Sergi 15-20 Mart 2019 tarihleri arasında açık kalacaktır.


 

 

 

 

......................................................................................................................................................................................................

 

 

 

ÜYEMİZ MUSTAFA REŞAT SÜMERKAN'IN "İNŞAAT İŞLERİ" FOTOĞRAF SERGİSİ

 


Derneğimizin eski yönetim kurulu üyesi, üyemiz mimar-fotoğraf sanatçısı-yazar Mustafa Reşat SÜMERKAN "İnşaat İşleri" isimli fotoğraf sergisini açıyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi sergi salonunda 22 Mart 2019 tarihinde saat 17.30'da açılacak sergiye tüm sanatseverler davetlidir.

Mustaf Reşat Sümerkan, fotoğraf sanatı yanı sıra, yazım alanında  da kitapları olan çok yönlü bir sanat insanıdır. Mizahi yazılar ve yerel kültürümüz üzerine kitapları bolan sanatçı aynı zamanda Mizah Sanatı Derneği ve Trabzon Fotoğraf Sanatı Derneği üyesidir

 

 

 
......................................................................................................................................................................................................

 
ŞAİR ÖMER TURAN’A CEYHUN ATUF KANSU ŞİİR ÖDÜLÜTrabzon Sanatevi üye derneklerimizden olan Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneğimizin üyesi şair Ömer Turan, "Atların Günü" adlı kitabı ile bu yıl Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü'nü kazandı. Alper Akçam, Cengiz Bektaş, Adnan Binyazar, Ali Cengizkan, Bahar Gökler, Ahmet Özer ve Ferruh Tunç'tan oluşan Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü Seçici Kurulu, bu yıl aday olan 56 yapıt üzerinde yaptığı değerlendirme sonucu, ödülün Ömer Turan'ın "Atların Günü" adlı kitabına verilmesini oy çokluğu ile kararlaştırdı. Ömer Turan ödülünü, 28 Mart günü Ankara'da, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde Ceyhun Atuf Kansu'nun 100’üncü doğum yılı nedeniyle resim sergisi, beste yarışması konseri, belgesel gösterimi ile birlikte düzenlenecek kapsamlı törende alacak.

 


 

 ÖMER TURAN KİMDİR

Ömer Turan, 1971'de Trabzon'da doğdu. İlk şiiri 2006'da Hayal dergisinde yayımlandı. Yazı, şiir ve söyleşileri; aralarında Kıyı, Ada, Deliler Teknesi, Kurşun Kalem, Evrensel Kültür, Patika, Sincan İstasyonu, Patika olmak üzere çok sayıda yazın dergisinde yer aldı. Belçika'da çıkan Akrostiş dergisinin Türkçe bölümü ve Yitik Ülke Yayınları'nda editör olarak çalışan Ömer Turan'ın; Üryan ve İsyan, Kedi Güzü, Dünyanın İlk Sabahı adlı şiir kitapları yayımlandı. Ömer turan Trabzon Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneği üyesidir. Turan, Dünyanın İlk Sabahı adlı yapıtıyla 2016'da Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Şiir Ödülü'nü almıştı. 

 

 

......................................................................................................................................................................................................

 

 

 

TRABZONLU ŞAİR-YAZAR HÜSEYİN ATABAŞ'I KAYBETTİKHüsyin Atabaş; 10 Temmuz 1942 günü Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Ankara Yenişehir Koleji’nde tamamladı. Ardından Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu. 1994 yılında emekli oluncaya dek Ordu Yardımlaşma Kurumu’nda, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde ve Ankara Büyük Şehir Belediyesi’nde muhasebeci olarak çalıştı. Ankara’da yayınlanan Oluşum dergisinin yönetmenliğini ve kurucusu olduğu Ankara Sanat Rehberi’nin yazı işleri müdürlüğü görevlerini yürüttü. TRT-Int kanalı için “Gün Başlıyor-Kitapların Arasında” adlı televizyon programı ile Radyo Mozaik için “Şiir Penceresi” radyo programını hazırladı. Hüseyin Atabaş’ın ilk şiiri “Kardeşçe” 1 Mayıs 1961 tarihli Kütahya gazetesinde yayımlandı. Daha sonra toplumcu gerçekçi bir anlatım ile kaleme aldığı şiir ve denemeleri Sanat Dünyası, Çağrı, Çete, Defne, Hisar, Türk Dili, Oluşum, Türkiye Yazıları, Halkoyu, Varlık, Özün, Kıyı, Biçem, Çağdaş, Edebiyat ve Eleştiri ve Gösteri gibi dergiler ile Barış, Yeni Ortam, Cumhuriyet ve Siyah Beyaz gazetelerinde yer aldı. Şiirlerinden bazıları Arapça, Fransızca ve Almanca’ya çevrildi. Aramızdan ayrılan Hüseyin Atabaş'a rahmet, ailesine, dostlarına ve edebiyat dünyasına başsağlığı diliyoruz.

 


Edebiyatçılar Derneği, Dil Derneği, PEN Yazarlar Derneği ve Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi olan Hüseyin Atabaş, 1975 yılında Demokrat Sol dergisinin açtığı yarışmasını şiir dalında birincilik ödülünü aldı. “İlkyaz Töreni” adlı eseri ile de 1994’de Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nün sahibi oldu. Şair Şükrü Erbaş onun şiirleri için söyle der; "Hüseyin Atabaş’ın şiiri, tematik olarak, bir eşik şiiridir. İçeride de dışarıda da neredeyse aynı ağırlıkla asılmıştır boynuna. Cazibe merkezi dışarıdır ama eteklerine içerinin yapıştığı, daha doğrusu içeriyle lekeli, içeriyle kışkırtılış bir dışarıdır. Ama kimseyi incitmek istemediğinden kendi üstüne kapanmıştır, bir tür mecburiyet kapanması. Oysa Atabaş’ın şiiri kapalı değil, tam tersine, bir kitabının adında olduğu gibi ‘saydam ve gizli’dir."

Şiir kitapları; Gelecek (1975), Yanarca (1979), Bitmeyen (1983), Yüzün Bende (1988), İlkyaz Töreni (1993), Saydam ve Gizli (1997), Düşe Yazdım (2002), Yorgun Denge (2005), Çıplak Su (2009), Ömür Lekesi (2011), Umut, Her Zaman (2014), Yaşayıp Giderken (2018)

Deneme kitapları; Kale ve Bozkır (1994), Özgürlüğün Geldiği Gün (1999), Türkçe Yaralı Dilim (2003), Dünyada Kimse Var mı? (2007)

Araştırma_inceleme kitapları; Dilin Gizilgücü / Şiir Sanatına Giriş (2009), Çağdağ Şiirimizde Karadeniz Duyarlığı (2015)

Deneme-Hazırlama Kitapları; Niyazi Akıncıoğlu / Umut Şiirleri (Ömer Can ile, 1985), Şimdi Okullu Olduk / Okul ve Öğrenci Fıkraları (1991), Bilmece Bildirmece (1991), Aziz Nesin Günleri (1995), Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı (A. Şimşek, D. Dirlikyapan ile, 1998), Ankara Rüzgârı / Ankara Şiirleri Seçkisi (Ali Cengizkan ile, 1998), Ceyhun Atuf Kansu Şiir Buluşması (1999), 2000 Yılında Türk Şiiri (2001), Türkiye’de Eleştiri ve Deneme (2002), Türkçe’nin Yurttaşı Nâzım Hikmet (2003), Dil ve Dilimiz Türkçe (2005) 


......................................................................................................................................................................................................

 

 

 

KURTULUŞUNUN 101. YILINDA TRABZON ETKİNLİKLERİ FUARI RENKLİ GEÇTİ

 

 

Trabzon Vakfı tarafından Ankara Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde 21-26 Şubat 2019 tarihleri arasında organize edilen "Kurtuluşunun 101. Yılında Trabzon Etkinlikleri" fuarına katıldık. Etkinlikler süresince birçok tanıdık yüzü yeniden görme ve geçmişe malolmuş bürkrat, kültür-sanat insanıyla hatırasını yaşatmak adına güzel sohbet ortamlarımız oldu. Karikatür Sanatçısı Cumhur Gazioğlu, Araştırmacı yazar Kudret Emiroğlu, Yazar-yönetmen-yapımcı Tayfun Pirselimoğlu, Trabzon eski valilerinden Adil Yazar, Yılmaz Ergun, Trabzon milletvekilimiz Ahmet Kaya gibi isimlerle bir arada olduk. 

 

Trabzon Sanatevi Fuarda bir çok etkinlik gerçekleştirdi. Üye derneklerimizden Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneği adına başkan Yazar-Şair Mehmet Kuvvet "Trabzon İnsanının Öyküsel Portreleri" başlıklı anlatı performansı ile hatıraları canlandırdı ve büyük beğeni topladı.Trabzon Sanatevi tanıtım filmi, yaşanan sürece ışık tutarken, sanatçıların haklı mücadelesi sonucunda gerçekleşen kazanımlarının da bir anlamda belgesi oldu. Sanatseverler, Trabzon Sanatevi adı altında gerçekleşen bu birlikteliğin bilinmeyen yüzünü de öğrenmiş oldular.


 
Tanıtım filminin ardından yürütme kurulu üyeleri "Trabzon'da Sanat ve Trabzon Sanatevi" başlıklı paneli gerçekleştirdi. Müzik, edebiyat, fotoğraf, resim, mizah, tiyatro ve basın tarihi başlıklarından oluşan panele konuşmacı olarak Mizah Sanatı Derneği Başkanı Adnan Taç "Trabzon'da mizah (Karikatür) ve Tiyatro" Trabzon Liselerinden Yetişenler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Kenan Atalay "Trabzon'da Müzik", Kıyı Dergisi İmtiyaz Sahibi, Trabzon Müzik ve Halk Oyunları Gençlik Spor Kulübü Derneği Başkanı Fethi Yılmaz "Trabzon'da Basın ve Yayın", Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneği Başkanı Mehmet Kuvvet "Trabzon'da Edebiyat", Trabzon Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı Ali Kahveci "Trabzon'da Fotoğraf" Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği Başkanı Mümin Candaş "Trabzon'da Resim ve Heykel" konularında konuştular.
Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneği Başkanı Mehmet Kuvvet imza günü, Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği Başkanı Ressam Mümin Candaş canlı performans resim atölyesini gerçekleştirdiler. 21-26 Şubat 2019 tarihleri arasında fuar süresince Mizah Sanatı Derneği karma karikatür sergisi, Trabzon Fotoğraf Sanatı Derneği karma fotoğraf sergisi ve Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği karma resim sergisi açtılar. Ayrıca el sanatlarında Trabzon Sanatevi Keçe atölyesi eğitmeni Zehra Atalay'da fuar süresince atölye üretimi giyim eşyalarının sergisini açtı bir de defile gerçekleştirdi. Oldukca ilgi gören Kıyı yayınları standında Fethi Yılmaz Trabzon özeli kitapları kültür ve sanat insanlarına sundu.

 
 

 

.....................................................................................................................................................................
 
 
 
 

MİZAH SANATI DERNEĞİ GUGULUMDAKİLER TİYATROSU

2018-2019 SANAT SEZONU OYUNU "ELVEDA ALFREDO" İLE SEYİRCİSİYLE BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR.

 

 

Mizah Sanatı Derneği Gugulumdakiler Tiyatrosu 2018-2019 sanat sezonunu tirjedi türünde tek perde bir oyun ile açıyor. Şükrü Üçüncü’nün yazdığı, Hüseyin Sabri Kurtuldu’nun yönettiği “Elveda Alfredo” oyunu 18 Ocak, 01-15 Şubat, 01-15-29 Mart, 04-12-26 Nisan tarihlerinde seyircisiyle buluşmaya devam edecek

Mizah tabanlı komedi oyunları ile salonları doldurup taşıran Gugulumdakiler Tiyatrosu, bu yıl trajedi türü bir oyunla seyircilerinin karşısın çıkıyor. Bir tiyatro salonunda geçen oyunun konusu kısaca şöyle;

 

 


 

Alfredo sanata ve özellikle tiyatroya rasyonel ve fakat bir o kadar da postmodern yaklaşım sergileyen bir karakterdir. Bu yapı, ona inanan grup arkadaşları tarafından destek görünce daha da belirginleşir. Onlara göre sanat, artık geleneksel, sıkıcı ve monolog yapısının dışına çıkmak ve daha interaktif icra edilmek durumundadır. Bu inançla geleneksel sanat biçimine inanan toplum katmanları ve organizasyonlara direnmeye ve sanatsal sokak gösterileri yaparak taraftar toplamaya çalışırlar. Pek tabi ki klasik şablona bağlı kalan yapı tarafından dışlanır ve sanat organizasyonlarından soyutlanmaya çalışılırlar. Tüm bu baskı ve ötekileştirme çabalarına karşın geleneksel yapı tarafından anarşizm olarak tanımlanabilecek bir gövde gösterisi yapmaya kalkışırlar. Madrid’in ünlü bir sanat merkezinde sergilenmekte olan klasik bir tiyatro gösterisini basarak seslerini duyurmaya çalışırlar. Olaylar bundan sonra birtakım komikliklere sahne olsa da ilginç bir şekilde trajediye dönüşür.

Oyun irtibat noktaları; Kalender Kafe ve Lokanta, Ra Kitabevi, Bahçe Kafe ve oyun tarihlerinde Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi

 

 

 

 

...................................................................................................................................................

 TRABZON ŞEHİR TİYATROSU DERNEĞİ

2018-2019 SANAT SEZONU OYUNU "444" İLE SEYİRCİSİYLE BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR.

 

Trabzon Şehir Tiyatrosu'nun 2019 yılı içerisinde belirlenmiş oyun tarihleri 17-25-31 Ocak, 08-14-22-28 Şubat, 14-22-28 Mart 2019 Oyun irtibat noktaları; #biletiva 0 533 432 65 50

#hüseyinkazazkültürmerkezinde

#trabzonsehirtiyatrosu

#sehirtiyatrosutrabzon

#trabzon #tiyatro #theatre

 

"444” adlı tiyatro oyunu, bir çağrı merkezinde geçmekte. “Hatırlatma Merkezi” olarak görev yapan bu birimin şikâyet bölümünde; biri uzun zamandır, diğeri yeni işe başlayan iki kişinin çalıştığı gece vardiyası sırasında, çağrı sisteminde işler karışır, gerilim ve mizahın iç içe geçtiği yüksek tempolu bir gece başlar. Tam anlamıyla bir kaostur yaşanan. Ekrana yansıyan arşiv silinmiş ve büyük olasılıkla art niyetli örgütlerin (belki de bir siyasi parti örgütünün) eline geçmiştir. Ele geçirenler, bilgileri hangi amaçla kullanacaktır, bilinmez. Oysa toplumun tüm belleğidir çalınan, yok edilen arşiv. Gece sonunda iki çalışanın buldukları çözümler ve yanıtlar kendilerini çarpıcı bir gerçeğe ulaştırır. Sorgulama başlar.

 

 

 


 

.....................................................................................................................................................................
TRABZON SANATEVİ'NİN DEĞERLİ DOSTLARI...


2007 yılından bu güne aralıksız olarak kültürel ve sanatsal faaliyetlerin yürütülmekte olduğu Trabzon Sanatevi, fiziki şartları kötüleşen ana binanın restorasyona alınmasıyla ilgili çalışmaların başlatılması nedeniyle 12 KASIM 2018 tarihinden itibaren yaklaşık bir yıl süreyle kapalı olacaktır.
 
Trabzon Sanatevi; yerleşkede yapılmakta olan kültür ve sanat etkinliklerine restorasyon bitinceye kadar geçici olarak ara vermiştir. Ana bina dahil tüm bahçe iş sağlığı ve iş güvenliği yasası gereği kapalı olacaktır.
 
Trabzon Sanatevi; Kültür ve sanat etkinliklerine bir program dahilinde kentimizdeki salonlardan faydalanmak suretiyle imkanlar ölçüsünde devam edecektir.
 
Trabzon Sanatevi; idari ve bürokratik işleri Mizah Sanatı Derneği'nin Kunduracılar Caddesi Neşe Sokak. No:1 Kat:2 Ortahisar adresindeki ofisinden sürdürmeye devam edecektir. Restorasyon süresince; yapacağımız kültürel ve sanatsal etkinlikleri facebook sayfamızdan ve wep sayfamızdan (www.trabzonsanatevi.org) duyurmaya devam edeceğiz.
 
Restorasyon sonrası, daha güzel bir mekanda sizlere daha iyi ortam sağlamak ve daha etkin sanatsal faaliyetlerde buluşmak dileğiyle saygılar sunuyoruz.


TRABZON SANATEVİ
YÖNETİM VE YÜRÜTME KURULU

 

BU GÜZEL MEKANDA...


KENTİN İÇERİSİNDE SOLUK ALABİLECEĞİMİZ VE YAŞAM ALANI BULABİLABİLECEĞİMİZ, BÖYLECE SANATI YEŞERTMEYE DEVAM EDEBİLECEĞİMİZ...


KENTİMİZİN SANATÇILARINI, SANATSEVERLERİNİ, KÜLTÜR VE SANAT DÜŞKÜNÜ DOSTLARLA, SİYASET İNSANLARIYLA, BÜROKRATLARIYLA BULUŞTURMAYA DEVAM EDEBİLECEĞİMİZ, SANATI SEYİR VE SOHBET ORTAMINA TAŞIYABİLECEĞİMİZ...


TRABZON'DA FARKINDALIK YARATAN, KENTİMİZE DEĞER KATAN, KÜLTÜR VE SANAT BULUŞMALARIYLA KENTİN TANITIMINA KATKI SAĞLAYABİLECEĞİMİZ, BÜROKRATINDAN SİYASİLERİNE VE BAHÇESİNDE OTURANLARINA KADAR HER KESİMDEN İNSANIMIZIN SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDEBİLECEĞİ GÜNLERDE YENİDEN BULUŞMAK DİLEĞİYLE...
Adres
: Restorasyon nedeniyle geçici idari ofis adresimiz: Kunduracılar Cd. veya Halkevi Cd. Neşe Sk. No:1/2 Ortahisar/TRABZON adresindeyiz (Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:18 Ortahisar /TRABZON)
Telefon
: +90 (0462) 600 6 444
Faks
: +90 (0462) 600 6 444
E-Posta