TRABZON SANATEVİ - Etkinlikler
ETKİNLİKLER
Haziran 2012
HANIMLARIN RESİM SERGİSİ

Karadeniz Teknik Üniversitesindeki öğretim görevlilerinin eşlerinin çalışmalarından oluşan resim sergisi 02 Haziran 2012 tarihinde sanatevinde açıldı. Ressam İclal Kale'nin atölyesinde eğitim alan hanımlar yaptıkları çalışmaları sanatseverlerle buluşturdular. Büyük ilgi gören sergi Trabzon Sanatevi bahçesinde ve Salon Garaj'da olmak üzere çok katılımlı geniş bir resim sergisi olarak açıldı. Sergi 06 Mayıs tarihine kadar açık kalacak.

KARADENİZ PLASTİK SANATLAR DERNEĞİNDEN KARMA SERGİ

4. SANAT GÜNLERİ DOLU DOLU GEÇTİ
Trabzon Sanatevi, üyesi olan 10 sanat derneği ve sanatevi dışından konukların katılımıyla 4. Sanat Günlerinin açılışını gerçekleştirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükcüoğlu, Devlet eski Bakanı Faruk Nafiz Özak, Milletvekili Safiye Seymenoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Belediye Başkan yardımcıları, KTÜ.Rektör yardımcıları, İl Genel Meçlisi Başkanı ve üyeleri, İl müdürleri, STK temsilcileri, sanatçılar ve sanatseverlerin katılımıyla muhteşem bir açılış gerçekleştirildi. (Etkinlik fotoğrafları albümünü http://www.facebook.com/pages/Trabzon-Sanat-Evi/151538494885538 adresinden izleyebilirsiniz)
Açılışta davetlileri, Trabzon Müzik ve Halkoyunlar Gençlik Spor Kulübü derneği horon ekibi, Engin Erşen'in Karadeniz Uşakları kolbastı ekibi oyunlarıyla karşıladı. Sanatevi Derneği Başkanı Adnan Taç, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı suat Hacısalihoğlu, Devlet eski Bakanı Faruk Nafiz Özak, Trabzon Belediye Başkanı Dr.O.Fevzi Gümrükcüoğlu, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar birer konuşma yaptılar.
Protokol konuşmaları sonrasında ülkemizin dünyaca ünlü karikatür sanatçısı Turhan selçuk'un özgün baskı karikatürlerinden oluşan sergisi ve Ressam-Heykeltraş Hasan Fehmi Hızal'ın çalışmalarından oluşan Turhan Selçuk çizgi kahramanları heykel sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Açılışta film festivalleri jüri üyesi, sinema yazarı ve Turhan Selçuk'un kızı Doç.Dr.Aslı Selçuk, İstanbul Uluslar arası Kısa Film Festivali yöneticisi-yönetmen Hilmi Etikan, Yunanlı görüntü yönetmeni Andreas Sinanos açılışa katılan konuklar oldu.
Amacı; sanatsal hareketliliğin yoğun yaşandığı şehrimizde, sanat etkinliklere farklı bir anlayış getirmek ve etkin bir rol üstlenmek olan Trabzon Sanatevi'nin üstlendiğimiz bu rol, sanatın tüm renklerini bir araya getirerek geniş kapsamlı ve uzun soluklu sanat günlerine dönüşmesiyle anlamını bulmuştur. Kentimizin tarihi geçmişinden gelen zengin kültür ve sanat altyapısına yeni soluk getirme gayretiyle hareket eden Trabzon Sanatevi, Trabzon'un kültür ve sanatla donanmış gerçek yüzünü göstermenin gayreti içerisindedir.
Bu noktadan yola çıkarak; bu yıl davet ettiği konuk sayısını ve etkinlik renkliliğini arttıran sanatevi sanatları ve çabalarıyla ulusları kucaklayan İstanbul Uluslar arası Kısa Film Festivali yöneticisi-yönetmen Hilmi Etikan, Antalya, Adana ve Selanik film festivalleri jüri üyesi-sinema yazarı Doç. Dr. Aslı Selçuk, Yazar-film yönetmeni Tayfun Pirselimoğlu, Özcan Alper, Yunanlı görüntü yönetmeni Andreas Sinanos, Yunanlı film yapımcısı Nikos Moustakas, yazar-film yönetmeni Rıza Kıraç, Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisindeki “balıkçı” rolüyle sevilen tiyatro sanatçısı-yazar Orhan Alkaya, yazar-şair Ataol Behramoğlu, Özkan Mert, Özen Yula, Ahmet Özer, Attila Aşut, Çiğdem Sezer, Neriman Calap, Zekeriya Saka, Ruhi Türkyılmaz müzisyen-şair Halük Çetin, Bestekar Özdemir Hafızoğlu, araştırmacı-yazar Hüseyin Albayrak, Gazeteci-Yazar-karikatürist Hikmet Aksoy, Gazeteci-Müzisyen Refik Karaağaçlı gibi isimlerle çok önemli bir adım daha atmış oldu.
Trabzon Valiliği, Trabzon Belediyesi, Trabzon İl Özel İdaresi, Ticaret ve Sanayi Odası, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Devlet Konservatuarı destekleyen kurum ve kuruluşlar olurken, Ana sponsorluğu NATA firması, katkı sponsorluklarında ise Es organizasyon, Yusuf Rizeli, Lokma Tatlı bu yolun yürünmesinde sanatevine güç verdiler.
10 gün sürecek olan 4. Sanat Günleri kapsamında; Fotoğraf, Karikatür, Resim-Heykel, sergileri, atölye çalışmaları, Türk Halk ve Türk Sanat Müziği Konserleri, Kısa ve Uzun Film, Saydam gösterileri, Panel, Söyleşi, Müzik, Şiir dinletileri, İmza Günleri, Tiyatro Gösterileri gibi 50’ye yakın etkinlik gerçekleştirildi.
AVRUPA YAKASINDAN SANATEVİNE

Birçok dizide rol alan, son olarak da Avrupa Yakası dizi filminden tanıdığımız tiyatro sanatçısı Ahmet Yıldırım Öçek, Emniyet Müdürümüz Ertan Yavaş'ın misafiri olarak geldiği Trabzon'da sanatevinde hoşca vakit geçirdi. Sanatçının sanat ortamında daha rahat olabileceği inceliğini göstererek aramızda olan Emniyet müdürümüz, sanatçı Ahmet Yıldırım Öcek ve eşleri sanatevine güç verdiler.

SANATEVİ SEZONU AÇIYOR
2012 yılı sezonunu 01-10 Haziran tarihleri arasında, ülkemizin dünyaca ünlü sanat insanlarının katıldığı 4. Sanat Günleriyle noktalayan ve Trabzon'da sanatın adresi olan Trabzon Sanatevi; Eylül ayı ile birlikte başlayıp Haziran 2013 ayına kadar sürecek olan ve sanatsal etkinliklerle dolu geçecek koca bir sezona yeniden merhaba diyor.
Sanatevinde sezonun ilk etkinliği, 07 Eylül tarihinde saat 20.00'da salaon Garajda yapılacak söyleşi ile başlıyor. Trabzonumuzun tarihi misyonu ile adından söz ettiren Orta Hisar Mahallesinin Sarayatik Sokağında 1940-1955'li yıllarda gençlik dönemlerini yaşamış Trabzon'un çeşitli alanlarda ünlenmiş isimleri "Anılarda Orta Hisar" söyleşisiyle dostlarının ve Trabzon insanının karşısına çıkıyor. Bir tarihi, bir nostaljiyi paylaşmak için...
Sanatevinin sezon açılışı ise, Mizah Sanatı Derneğinin 1. Kuruluş yıldönümüne rastlayan 15 Eylül tarihinde gerçekleşecek. Sezona görsel sanatlar alanında açılacak "1. Görsel Mizahi Yapıtlar Sergisi" ile merhaba diyecek olan Trabzon Sanatevi, Sergi açılışını 15.00'da bir kokteyl ile gerçekleştirecek. Ağırlıklı olarak karikatürlerin yer alacağı sergi 20 Eylül tarihine kadar açık kalacak.
Eylül ayının son etkinliği fotoğraf sergisi. Sanat hayatını Rize'de sürdüren Murat Topal'ın bölgemiz çoğrafyasından ve insanımızdan derlediği fotoğraf sergisi 21 Eylül tarihinde saat 18.00'da açılacak. Sergi 25 Eylül tarihine kadar açık kalacak.
Adres
: Restorasyon nedeniyle geçici idari ofis adresimiz: Kunduracılar Cd. veya Halkevi Cd. Neşe Sk. No:1/2 Ortahisar/TRABZON adresindeyiz (Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:18 Ortahisar /TRABZON)
Telefon
: +90 (0462) 600 6 444
Faks
: +90 (0462) 600 6 444
E-Posta