TRABZON SANATEVİ - Etkinlikler
ETKİNLİKLER
Aralık 2013
TRABZON'DA SANAT VE TRABZON SANATEVİ....

Trabzon Sanatevi Başkanı Adnan Taç ile Zafer Bilgin'in 14 Aralık 2012 tarihinde Ulusal Kanal'da gerçekleştirdiği "Sanat Hayatı" Programının videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

http://www.sanathayati.tv/sanat-hayati-14-aralik-2012/

SANATEVİNDE İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ...

Trabzon Halkevi'nin organize ettiği uzun, kısa ve belgesel türündeki film gösterimleri 29-30 Kasım ve 1 Aralık 2013 tarihlerinde Trabzon Sanatevi Salaon Garaj'da yapıldı. Trabzon Sanatevi'nin ev sahipliği yaptığı etkinlik müzik dinletisiyle başlatıldı.

TRABZON'DA SANAT, SANATTA TRABZON PANELİ...

Trabzon Sanatevi, önemli bir panel daha düzenliyor. Fotoğraf Snatçısı/Yazar Mustafa Reşat Sümerkan, Yazar/Yönetmen Tayfun Pirselimoğlu, Yazar/Tarihci Veysel Usta'nın konuşmacı olarak katılacağı "Trabzon'da Sanat, Sanatta Trabzon" konulu panel 20 Aralık 2013 / Saat 17.30'da Sanatevi Salon Garajda..

.

TRABZON'DA SANAT SANATTA TRABZON PANELİMİZ İLGİ GÖRDÜ...

Trabzon Sanatevi, "Trabzon'da Sanat Sanatta Trabzon" başlı ile önemli bir panel daha düzenledi. Fotoğraf Sanatçısı/Yazar Mustafa Reşat Sümerkan, Yazar/Yönetmen Tayfun Pirselimoğlu ve Yazar/Tarihci Veysel Usta'nın konuşmacı olarak katıldığı panelde geçmişten günümüze Trabzon'un kültür ve sanat hayatı masaya yatırıldı.

Sanatseverlerin, sanatçıların ilgi gösterdiği panele Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükcüoğlu, Başkan Yardımcıları Hüseyin Turan, Osman Gökhan Bali, Necip Sevinç ve Belediye meçlisi başkan vekili Seyfullah Kınalı'da katıldı.
20 Aralık tarihinde Trabzon Sanatevi, Salon Garaj'da gerçekleşen "Trabzon'da Sanat, Sanatta Trabzon" konulu panelin kısa açış konuşmasını Sanatevi Başkanı Adnan Taç yaptıktan sonra panelistlerden Fotoğraf Sanatçısı/Yazar Mustafa Reşat Sümerkan; Trabzon'un geçmişten günümüze farklı sanat dallarındaki faaliyetlerini anlattı. rakamsal istatistiki bilgiler ve karşılaştırmalar yaparak kültür ve sanatın kent hayatında, görsel ve yazılı basında ne kadar önemsendiğine dikkat çekti.


Tarihci Veysel Usta; Trabzon'un dergi, gazete ve kitap basımı ile ilgili kültür hayatından söz etti. Basılan gazeteler, dergiler ve kiataplar üzerinden sürdürdüğü konuşmasını basılan matbuatlarla ilgili içerik bilgileri vererek karşılaştırmalı rakamsal değerlendirmeler de yaptı.
Yazar/Yönetmen Tayfun Pirselimoğlu; trabzon'dan İstanbul'a gitmiş bir sanatçı olarak, gidişin nedenlerini ve hikayesini anlattı. Trabzon'da ki sanat hayatının yaşam alanlarının her geçen gün daralmaya doğru gitmesinin bu göçü hızlandırabileceğinden söz etti. Küçük kentlere oranla büyük kentlerin sunduğu imkanları anlattı.


Panelistlerin konuşmalarının ardından, izleyenler soru sorarak ve katkı koyarak programa katıldılar. Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükcüoğlu söz alarak, kültür ve sanat adına kentte yapmak istedikleri proojelerden kısa aktarımlar yaptı. Sanat hayatını güçlendirmek için öncelikli olarak mekansal sorunların giderilmesi gerektiğini söyledi. Panelin Sonunda Trabzon Sanatevinin katılım belgeleri, Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükcüoğlu tarafından verildi.

MHP ORTAHİSAR BAŞKAN ADAYI OSMAN ABANOZ'UN ZİYARETİ...

MHP Ortahisar Belediye Başkan Adayı Osman Abanoz, sürdürmekte olduğu seçim çalışmaları programı çerçevesinde ekip arkadaşlarıyla birlikte 18 Aralık 2013 tarihinde Trabzon Sanatevi’ni ziyaret etti. Trabzon Sanatevi Başkanı Adnan Taç, Sanatevi üye dernek başkanlarından oluşan yürütme kurulu üyeleri Kenan Atalay, Haydar Çoruhlu, Mehmet Kuvvet, Adnan Akyüz, Esma Ala Türkmen, Mümin Candaş ve Türkiye Yazarlar Birliği Trabzon Şubesi üyelerinin katılım sağladığı ziyarette, MHP il ve ilçe örgütü yöneticileri de hazır bulundu.

Trabzon Belediyesi bünyesinde ve farklı kamu kurumlarında uzun yıllar görev yapan Osman Abanoz, bu tecrübesiyle Ortahisar Belediye başkanlığına aday olduğunu söyleyerek, bir kültür ve sanat şehri olan Trabzon’un kültür ve sanat ile kentin sosyal hayatına önemli katkılar sağlayan ve kentin önde gelen sanat derneklerinin yer aldığı Trabzon Sanatevi’ni ziyaret etme ihtiyacı duyduklarını belirtti.

Kültür ve sanat insanlarının geniş ufuklarından faydalanmak, kentin geleceğe yönelik kültür ve sanat hareketliliğini ve kalitesini daha yukarılara çekmek adına fikir alış verişinde bulunmak ve kentin kültür sanat alanındaki eksiklerini, yanlışlarını ve geleceğe yönelik planlamalarını birinci ağızlardan dinlemek için Trabzon Sanatevi’nin görüş ve önerilerinin önemli olduğunu belirtti.

Karşılıklı sohbet havası içerisinde geçen ziyarette, Trabzon Sanatevi başkanı Adnan Taç, kentin kültür ve sanat alanında yaşanan sorunlarını ve yapılması gerekenleri her başkan adayına aktardıkları gibi başlıklar halinde toplantıya katılan diğer yürütme kurulu üyelerinin de katkılarıyla Osman Abanoz’a aktardılar.

Adres
: Restorasyon nedeniyle geçici idari ofis adresimiz: Kunduracılar Cd. veya Halkevi Cd. Neşe Sk. No:1/2 Ortahisar/TRABZON adresindeyiz (Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:18 Ortahisar /TRABZON)
Telefon
: +90 (0462) 600 6 444
Faks
: +90 (0462) 600 6 444
E-Posta