TRABZON SANATEVİ - Etkinlikler
ETKİNLİKLER
AĞUSTOS 2016 | Kemençe Yapımı Eğitimi Başladı...
GELECEĞİN KEMENÇE YAPIM USTALARININ EĞİTİMİ BAŞLADI...

 

 

Trabzon Sanatevi'nin ev sahipliğinde, Anadolu Sigorta'nın “Bir Usta Bin Usta” Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında sponsor olarak desteklediği ve Kültür ve Turizm Bakanlığının Teknik Desteği ile kaybolmaya yüz tutmuş olan el sanatlarımıza sahip çıkmak ve gelecek kuşaklara aktarılması sağlamak amacıyla yeni ustalar yetiştirmek adına kemençe yapımı eğitimi 22 Ağustos 2016 tarihinde başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Halk Eğitim modüler sistemi kapsamında Trabzon Halk Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda verilmekte olan kemençe yapımı eğitimi, el sanatlarına ve yöresel enstrümanımız olan kemençeye sevdalı olanların katılımıyla eğitim çalışmaları sürmektedir. Teorik anlatım ve pratik uygulamalarla devam edecek olan eğitimin süresi 496 saat olacaktır.

Pratik uygulamaların ağırlıklı olarak ön plana çıktığı eğitimde Klasik Kemençe dışında Karadeniz’e özgü modellemesiyle daha ince ve uzun kemençeler üretecek olan kursiyerler, eğitim süresi içerisinde hediyelik küçük modeller de üretecekler. Yerelde Trabzon Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Trabzon Halk Eğitim Müdürlüğü, Trabzon Sanatevi koordinasyonuyla 22 Ağustos 2016 tarihinde başlayan "Kemençe Yapımı" eğitimi Aralık 2016 ayı sonuna kadar devam edecektir.

Başvurular bitmiş olmasına rağmen, açık kalan 5 kişilik kontenjan için eğitime katılmak isteyenler 09 Eylül 2016 tarihine kadar Trabzon Sanatevi’ne başvurabileceklerdir. Kemençe yapım ustası Muharrem Aktaş’ın eğitimini verdiği proje sonunda eğitime katılan kursiyerler usta öğretici belgesi sahibi olacak ve kursiyerler için belge töreni yapılacaktır. Bakanlık, Anadolu Sigorta üst düzey yetkililerinin ve yerel yöneticilerin katılımıyla yapılacak olan törende kursiyerlerin yapmış oldukları orijinal ve hediyelik kemençeler sergilenecektir.

Adres
: Restorasyon nedeniyle geçici idari ofis adresimiz: Kunduracılar Cd. veya Halkevi Cd. Neşe Sk. No:1/2 Ortahisar/TRABZON adresindeyiz (Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:18 Ortahisar /TRABZON)
Telefon
: +90 (0462) 600 6 444
Faks
: +90 (0462) 600 6 444
E-Posta